14 вересня: сьогодні відзначається церковне свято. Які кроки слід вжити, щоб отримати прощення за 7 гріхів?


Ділимося інформацією про церковне свято, яке святкується 14 вересня за новим та старим стилями, а також про те, які дії є прийнятними, а які — забороненими, і чиї іменини відзначаються в цей день.

14 вересня за новим церковним календарем відзначають одне з 12 головних свят - Воздвиження Хреста Господнього, а також згадують святителя Іоана Златоуста і Ліснинську ікону Божої Матері. У народі день прозвали Воздвиження. Розповідаємо про традиції та прикмети 14 вересня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем.

У 2023 році Православна церква України ухвалила рішення перейти на новий календарний стиль, внаслідок чого всі православні свята з фіксованою датою відзначаються на 13 днів раніше. Проте деякі віряни продовжують дотримуватися традиційного календаря - збереження старого стилю залишається на розсуд релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні релігійне свято в Україні за новим календарем?

14 вересня за новим церковним календарем (27 вересня за старим) - Воздвиження Хреста Господнього, преставлення святителя Іоана Златоуста, архієпископа Константинопольського, і день пам'яті Ліснинської ікони Божої Матері.

14 вересня за новим стилем відзначається пам'ять видатного святого і вчителя Церкви, святителя Іоанна Златоуста, архієпископа Константинопольського.

Іоан Златоуст, один із трьох Вселенських святителів, поряд із Василем Великим і Григорієм Богословом, з'явився на світ приблизно у 347 році в Антіохії, в родині військового командувача. Після передчасної смерті батька його мати виховала сина в дусі християнських цінностей. Іоан отримав велику освіту, а після смерті матері прийняв чернецтво. У цей період він створив свої перші літературні твори, серед яких виділяються "Шість слів про священство" та "Проти тих, хто озброюється на тих, хто шукає чернецтва".

386 року святителя Іоана висвятили на пресвітера. 12 років він проповідував у храмі, а також займався написанням релігійних праць і тлумаченням Святого Письма. 397 року Іоана викликали з Антіохії, щоб поставити на Константинопольську кафедру архієпископом. Іоан зайнявся духовним вдосконаленням священиків і облаштуванням богослужіння, багато переймався справами милосердя - на особисті кошти утримував кілька лікарень і два готелі для паломників. Сам же архіпастир їв мізерну їжу і відмовлявся від запрошень на обіди.

В один прекрасний день Іоан вирішив виступити проти аморальності, що панувала в столиці, що призвело до конфлікту з імператрицею Євдоксією. Архіпастиря несправедливо звинуватили та навіть вирішили стратити, але імператор врешті-решт пом'якшив це рішення, замінивши страту на вигнання. Коли святий залишив місто, там стався потужний землетрус. Імператриця Євдоксія вмовляла Іоана повернутися, проте через два місяці після його повернення на нього знову донесли, і він знову був вигнаний. Незабаром після цього згоріли храм Святої Софії та будівля сенату.

Останні роки життя святитель Іоан провів у вигнанні. Помер він 407 року, 14 вересня, але день його пам'яті заради свята Воздвиження Животворящого Хреста Господнього звершується 13 листопада. За численні написані праці та видатні проповіді святителя Іоана прозвали Златоустом.

***

Ліснинська ікона Божої Матері – це один з revered чудотворних образів Діви Марії. З моменту її визнання було задокументовано більше 500 чудес, що сталися як за священства католиків, так і православних. З XVII століття ця ікона стала об'єктом суперечок між католицькою та православною церквами.

Дивовижну ікону виявили під час святкування Воздвиження Хреста Господнього в 1683 році біля села Лісни, що сьогодні знаходиться на території Польщі. Пастух знайшов образ, затиснутий між гілками груші, і приніс його до найближчого православного храму, розташованого в селі Буковичів.

Ікона виявилася справжнім дивом — на темно-червоному овальному камені виразно вирізьблене зображення Пресвятої Богородиці з Немовлям.

Слава про ікону, що чудесно з'явилася, рознеслася округою, і католицьке духовенство вирішило використати образ для поширення католицтва. Ікону забрали у жителів Буковичів і 1686 року поставили її в Ліснинському костелі. На початку XVIII століття ченці католицького ордену заснували в Лісні монастир - там і перебувала ікона довгий час. Та 1863 року ченці взяли участь у польському повстанні, внаслідок чого монастир закрили й перетворили його на православну парафію, а 1885 року тут заснували Лєснінську жіночу обитель Пресвятої Богородиці.

У 1915 році, під час Першої світової війни, монастир і ікона були евакуйовані вглиб території Росії. У 1917 році черниці переїхали до Кишинівської єпархії, а згодом знайшли притулок у Югославії. У 1943 році, коли Югославія потрапила під окупацію фашистських військ, сестер монастиря змусили покинути країну і вирушити до Сербії. У 1950 році вони разом з іконою вирушили до Франції. З 1967 року чудотворна ікона розташована у місті Провемон, у храмі Ліснинського жіночого монастиря у Франції.

Церковне свято, яке відзначається 14 вересня за юліанським календарем.

Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим календарним стилем - що можна і не можна робити в день пам'яті святого Симеона Стовпника, на Собор Вінницьких святих і початок індикту, церковне Новоліття.

За прикметами дня можна зрозуміти, якими будуть зима і весна:

У народі 14 вересня - свято Воздвиження, Капусниця. Вважається, що цього дня остаточно настає осінь. Кажуть, якщо 14 вересня побачити птахів, які відлітають, і загадати бажання, то воно обов'язково збудеться.

14 вересня, як і в будь-який інший день, Церква не схвалює сварок, лихослів'я, пліток, наклепу, осуду, а також виступає проти заздрості, жадібності, помсти, відчаю. Не можна відмовляти тим, хто просить про допомогу.

Цей день - пісний, не можна їсти м'ясо, рибу, молочні продукти та яйця. Вважається, що той, хто на Воздвиження поститься, тому пробачиться сім гріхів.

В народних віруваннях існує думка, що в день Воздвиження не слід займатися прибиранням, пранням, рубанням дров або будь-якою іншою фізичною працею. Також не рекомендується позичати гроші чи розпочинати важливі справи. Особливо забороняється відвідувати ліс, оскільки змії у цей час шукають укриття для зимівлі, і ризик натрапити на них значно зростає.

У свято заведено сходити до храму та помолитися за здоров'я, благополуччя і щастя в родині. Перед Ліснинською іконою Богородиці просять про зцілення близьких і дітей від фізичних і душевних хвороб.

Сьогодні в кулінарії активно використовують капусту - її готують на пару, печуть пиріжки з начинкою. У минулі часи в цей день домівки обливали свяченою водою, щоб уберегти від зла.

Сьогодні за церковним календарем святкують іменини такі особи: Петро, Ілля, Микола, Олександр, Корнилій, Юліан, Леонтій, Степан та Лук'ян.

Згідно з традиційним календарем, іменини відзначають Денис, Наталя, Семен, Тетяна та Марфа.

Раніше ми публікували церковний календар на вересень 2024 року з датами за старим і за новим стилем.

Related posts