2 жовтня: сьогодні відзначається церковне свято, тому варто бути уважним у своїх діях.


Ділимося інформацією про церковне свято, яке святкується 2 жовтня за новим і старим календарями, а також про обмеження цього дня і іменинників.

2 жовтня за новим церковним календарем згадують мучеників Кипріяна та Іустину. У народі день прозвали Купріан і Устинья. Про традиції та прикмети 2 жовтня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем - у матеріалі.

У 2023 році Православна церква України адаптувалася до нового календаря, що призвело до перенесення всіх свят з фіксованими датами на 13 днів вперед. Проте, деякі віряни все ще дотримуються традиційного календаря, оскільки збереження старого стилю залишається можливістю для релігійних громад та монастирів.

Яке сьогодні релігійне свято відзначають в Україні за новим календарем?

2 жовтня за новим церковним календарем (15 жовтня за старим) - день пам'яті святих мучеників Кипріяна та Іустини, які загинули за віру.

У III столітті в Антіохії жив язичницький мудрець на ім'я Кипріан. З раннього віку його навчали служити язичницьким божествам. Він отримав освіту на знаменитій горі Олімп, а також в інших містах, таких як Аргос, Таврополь, Вавилон і Мемфіс. Повернувшись додому, Кипріан здобув визнання як головний жерец, оскільки його вміння управляти стихіями та приносити недуги викликали захоплення серед людей.

У цей самий час в Антіохії жила християнка на ім'я Юстина, дуже красива собою. Її захотів узяти за дружину один зі знатних юнаків, але вона повністю ігнорувала його. Тоді хлопець звернувся по допомогу до головного жерця - той пообіцяв виправити ситуацію. На жаль, Кіпріану нічого не вдалося - ніякі чари, хвороби не змогли зломити дівчину, оскільки всі вони сходили нанівець після її молитви.

Спостерігаючи за цим, багато жителів теж увірували Христа, зокрема й Кипріан - він охрестився, став єпископом і навернув до віри чимало язичників. Іустина пішла в монастир і стала його ігуменею. Під час гонінь на християн за часів імператора Діоклетіана Кипріан та Іустина також потрапили в немилість: їх схопили, піддали тортурам і стратили. Така ж доля спіткала і Феокфіста, який, бачачи муки святих, теж оголосив себе християнином.

Мощі святих мучеників знаходилися в Римі до XII століття, спочатку в базиліці святого Руфіни. Пізніше деякі з них були перенесені до Латеранської базиліки, а інші були відправлені до Антіохії в Сирії.

Церковний празник 2 жовтня за юліанським календарем.

Раніше УНІАН інформував про те, яке церковне свято відзначається сьогодні згідно з традиційним календарем. У цей день вшановується пам'ять благовірного князя Ігоря (Георгія) Чернігівського та Київського, а також мучеників Трохима, Доримедонта і Зосими Пустельника. Було також зазначено, що можна і чого краще уникати в цей важливий день.

За ознаками цього дня визначають, якою буде осінь, урожай та літо наступного року:

У народному календарі 2 жовтня - свято Купріан і Устинья, Купріянів день, день Устиньї. З цього дня зазвичай змінювалася погода: наставали холоди. Городники сіяли під зиму моркву, буряк, петрушку, кріп, щавель і часник.

Сьогодні, як і в інші дні, Церква засуджує конфлікти, образливі висловлювання, плітки, наклепи та осуд. Вона також виступає проти заздрості, жадібності, бажання помсти та відчаю. Необхідно завжди бути готовими допомогти тим, хто звертається за підтримкою.

Згідно з народними віруваннями, сьогодні не рекомендується змінювати місце проживання або вирушати в далекі подорожі, адже це може призвести до невдач. Також не слід вживати алкоголь, оскільки кажуть: "Той, хто нап'ється, від біди не втече". Цей день вважається невдалим в народних повір'ях, тому краще дотримуватись обережності.

Святим Кипріану та Іустині звертаються з молитвами, аби захиститися від чаклунських впливів, заклинань і злих людей.

У цей день за традиціями нашого народу прийнято активно працювати - можна займатися ремонтом або рукоділлям. Крім того, в день Купріяна та Устинії люди зазвичай вирушають до лісу за опеньками та лисичками.

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Петро, Андрій, Давид, Костянтин, Федір, Борис, Іван, Михайло, Василь, Георгій.

Згідно з древнім календарем, іменини відзначають Ігор, Трохим, Микола, Гавриїл, Георгій, Олексій, Марія, Макар, Давид та Федір.

Related posts