Білорусь підтримує Росію у спробах знищити ідентичність дітей, викрадених з України, - online.ua


Білорусь сприяє Росії у викраденні та військовій підготовці українських дітей.

У звіті під назвою "Вкрадене дитинство: як білоруська влада руйнує ідентичність українських дітей через переселення, перевиховання та мілітаризацію" йдеться про ці кричущі проблеми. Цей документ був спільно розроблений такими організаціями, як Freedom House, Центр прав людини ZMINA, Регіональний центр прав людини, Правозахисний центр "Вясна" та Асоціація колишніх працівників правоохоронних органів Білорусі (БЕЛПОЛ).

У документі підкреслюється, що Лукашенко особисто забезпечив умови для переміщення дітей з України до Білорусі. Його указ, виданий у 2021 році, що стосується "організації відпочинку та оздоровлення дітей з Донбасу", став початком активної участі білоруського уряду у процесах переміщення, реабілітації та мілітаризації українських дітей.

Автори цього звіту виявили 2219 дітей, які були переміщені до Білорусі з 2021 року. Серед цих дітей є як ті, що залишилися без батьківського піклування, так і діти з інвалідністю, а також діти, чиї батьки загинули під час бойових дій. Крім того, в цю групу входять і діти, які мають своїх батьків або опікунів. Підраховано, що не менше 27 українських дітей пізніше були перевезені з Білорусі до Росії.

Проте, завдяки діям спільників та деяких осіб, які прагнуть замаскувати місцезнаходження та інформацію про дітей, на даний момент невідомо, скільки з них повернулося на території, що знаходяться під окупацією в Україні.

Окрім цього, правозахисники вказують на те, що Білорусь копіює російську модель мілітаризації українських підлітків. Державні органи примушують українських дітей відвідувати військові частини та правоохоронні установи, а також брати участь у заходах з білоруськими військовими та молодіжними військовими організаціями.

Режими Білорусі та Росії також використовують українських дітей для своїх пропагандистських цілей. Правозахисники стверджують, що білоруська влада змушує українських дітей з'являтися в фото- та відеоматеріалах, які транслюються державними медіа обох країн. Це робиться для виправдання та легітимізації їх переміщення, а також для індоктринації та мілітаризації. Діти змушені брати участь у такому контенті, незважаючи на їхні інтереси, право на приватність та ризик повторної травматизації.

Звіт містить прохання до Міжнародного кримінального суду щодо видачі ордерів на арешт.

У звіті також містяться рекомендації для українського та іноземних урядів, міжнародних донорів, громадянського суспільства та МКС щодо шляхів притягнення до відповідальності білоруської та російської влади.

Про це йдеться в заяві високого представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля. Цей документ поширила Європейська служба зовнішніх зв'язків 8 серпня.

Згідно з інформацією, крім політичної, військової та матеріально-технічної підтримки, режим Олександра Лукашенка "сприяв нелегальному вивезенню українських дітей з територій України, що тимчасово окуповані Росією".

У 2023 році колектив Online.UA випустив документальний фільм "Понівечене дитинство", який висвітлює реалії викрадення українських дітей Росією з тимчасово захоплених українських територій.

Фільм презентує справжні історії дітей та їхніх сімей, які пережили наслідки війни Росії проти України. У стрічці також звучать думки провідних науковців, психологів, юристів та фахівців з прав дитини.

Герої фільму пережили російське полонення, жорстокі тортури та викрадення, потрапивши до оздоровчого табору. Деякі з них були розлучені з батьками під час так званих фільтраційних процесів.

Related posts