Вартість товарів і послуг продовжує підвищуватися. У Національному банку роз'яснили фактори, що сприяють збільшенню рівня інфляції.


У серпні споживча інфляція, як і передбачалося, прискорилася до 7,5% в річному обчисленні (порівняно з 5,4% у липні) в основному через дефіцит певних видів продовольства.

Про це свідчать дані жовтневого Макроекономічного та монетарного огляду Національного банку.

Водночас зазначається, що базова інфляція зросла суттєвіше, ніж прогнозувалося, унаслідок перенесення на ціни вищих витрат бізнесу на сировину, енергію й оплату праці. Підтримували ціновий тиск і ефекти послаблення обмінного курсу гривні в попередні місяці.

Аналітики зазначають, що в серпні спостерігалося різке прискорення продовольчої інфляції, викликане відновленням зростання цін на сировину. Це сталося через зменшення обсягів пропозиції продуктів харчування, яке викликане несприятливими погодними умовами.

Як змінювалися ціни на харчі та пальне

Ціни на оброблені харчові продукти також зростали стрімкіше, що було спричинено як підвищенням вартості сировини, так і подальшим зростанням витрат компаній на енергетичні ресурси та оплату праці.

Одночасно, більшість непродовольчих товарів значно зросла в ціні, головним чином через вплив валютного курсу.

Натомість ціни на одяг та взуття знижувалися швидше, вірогідно через зростання конкуренції між продукцією імпортного та українського виробництва.

Темпи підвищення цін на послуги трохи збільшилися через зростання виробничих витрат підприємств.

Дізнайтеся більше: Державна служба статистики зафіксувала зростання інфляції в серпні. Які товари стали найдорожчими?

Згідно з звітом Нацбанку, зростання цін на пальне в серпні сповільнилося з огляду на достатність запасів пального та нижчі, ніж очікувалося, ціни на нафту на світових ринках.

Ціни на алкоголь зменшувалися все повільніше. Хоча зростання цін на тютюнові вироби трохи уповільнилося, їхня вартість все ще зростала доволі швидко, зокрема через заходи, спрямовані на боротьбу з нелегальним виробництвом.

Також відзначається прискорене підвищення цін на фармацевтичну продукцію, медичні засоби та обладнання, що, ймовірно, зумовлено коливаннями валютного курсу.

Як і раніше, інфляцію стримував мораторій на підвищення тарифів на окремі житлово-комунальні послуги для населення.

Як повідомлялося, у липні Національний банк погіршив прогноз інфляції у 2024 році до 8,5%, а на 2025 рік - до 6,6%. Середи причин Нацбанк назвав заплановане урядом підвищення податків, подальше пошкодження інфраструктури, та поглиблення негативних міграційних тенденцій.

Нагадаємо, що за підсумками 2023 року рівень інфляції в Україні склав 5,1%.

Related posts