Документальний фільм "Сімейний альбом" буде представляти Україну на Варшавському фестивалі кіно.
13 жовтня в рамках ювілейного 40-го Варшавського міжнародного кінофестивалю відбудеться світова прем'єра документального фільму "Сімейний альбом" режисерки Марини Ткачук про історичні паралелі між Голодомором та сучасною війною Росії проти України. Фільм, створений за підтримки держави, братиме участь у конкурсній програмі фестивалю класу "А" в секції документальних фільмів.
У центрі сюжету фільму лежать історичні паралелі між геноцидними діями Росії проти українців під час Голодомору 1932-1933 років та сучасним повномасштабним вторгненням Російської Федерації в Україну. Ці події розкриваються через особисту історію австрійського інженера Александра Вінербергера та його праонуки, британської фотохудожниці Самари Пірс.
У 1933 році Олександр Вінербергер зумів утаємничено зафіксувати на фотографіях жертв Голодомору в Харкові та передати ці знімки за межі країни. Його роботи залишаються одними з небагатьох достовірних фотодоказів геноциду, вчиненого комуністичним тоталітарним режимом проти українського народу. У 2023 році праправнучка Олександра Вінербергера, Самара Пірс, відвідала міста та села Харківщини, які потерпіли від російської окупації, щоб задокументувати злочини, скоєні росіянами вже в ХХІ столітті.
Фільм "Сімейний альбом" став одним із лауреатів Мистецького конкурсу, організованого державним підприємством "Мультимедійна платформа іномовлення України", що проходив у 2023 році. Цей конкурс був присвячений виробництву сучасних серіалів та фільмів.
"Важливим чинником відбору цього проєкту була його орієнтованість на міжнародну спільноту та адвокацію українських наративів у світі засобами культурної дипломатії і кіномистецтва. Сьогодні ми бачимо розвиток "Сімейного альбому" у міжнародний інформаційно-просвітницький проєкт, спрямований на підтримку України та протидію російській пропаганді. Тому що навіть зараз, на третьому році великої війни, світ часто не розуміє наскільки давнім і глибинним є прагнення Росії знищити українську ідентичність, і що воно, насправді, і є єдиною справжньою причиною цієї війни", - зазначає генеральна директорка ДП "МПІУ" Юлія Островська.
Фільм було створено за ініціативи ДП "МПІУ" компанією "ГУД МОНІНГ ДІСТРІБЬЮШН". Режисеркою проекту виступила Марина Ткачук, а продюсером став Андрій Корнієнко. Виконавчою продюсеркою є Злата Єфіменко, оператором-постановником - В'ячеслав Раковський. Музичне оформлення здійснив композитор Хоссейн Мірзаголі, монтажем керував Олексій Тараненко, звукову частину реалізував Андрій Обод, а історичну точність забезпечила Яна Гринько.
"Наш фільм через родинну історію Самари Пірс та її прадіда висвітлює вражаючу паралель між трагедією Голодомору та нинішньою війною. Це той самий регіон, ті ж самі жорстокі методи геноциду та однакова мета - знищення українського народу, а джерело цього зла залишається незмінним - Росія. У фокусі нашої розповіді - два персонажі з фотоапаратом, які символізують пошук правди та справедливості. Їхня небайдужість і рішучість донести до світу правду про геноцид в Україні здатні розірвати ланцюг брехні", - зазначає продюсер фільму Андрій Корнієнко.
Фільм був створений у партнерстві з Національним музеєм Голодомору-геноциду та Українським культурним фондом. Завдяки підтримці Українського культурного фонду, стрічка вже має переклади та озвучення на п'яти мовах: англійській, польській, німецькій, французькій та іспанській. У 2024 році плануються покази та дискусії стосовно фільму "Сімейний альбом" на місцевих подіях і фестивалях у таких містах, як Прага, Краків та Вроцлав, а також кінотеатральна та телевізійна прем'єра в Україні. Протягом 2025 року команда проекту має намір організувати покази та обговорення фільму як в Україні, так і за межами країни.