Дозвол на використання ATACMS: чому Україна утримується від атак на Кримський міст.


Україна отримала санкцію на використання ракет ATACMS для ударів по російській території, зокрема по Курській області, що має стратегічне значення для українських сил. Фокус повідомляє про ризики, пов'язані з таким кроком, а також пояснює, чому українські оборонні сили не можуть завдати удару по Кримському мосту.

17 листопада з'явилася інформація про те, що президент США Джо Байден дав згоду на використання Україною далекобійних ракет ATACMS для атак на території Росії. Це означає, що основними об'єктами для ударів можуть стати військові сили Росії та Північної Кореї, розташовані в Курській області.

Сьогодні, 19 листопада, українські сили завдали удару по одному з арсеналів матеріально-технічного забезпечення противника в Брянській області.

"У ніч на 19 листопада 2024 року підрозділи Збройних сил України, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, завдали вогневого ураження по арсеналу 1046 центру матеріально-технічного забезпечення", -- йдеться у повідомленні Генштабу.

Згідно з інформацією, отриманою від джерел "Цензор.нет", сили оборони вперше застосували балістичні ракети ATACMS для завдання ударів. Журналіст Юрій Бутусов вважає, що хоча ці удари можуть не призвести до моментального перелому в ході війни, вони, безумовно, завдадуть суттєвих втрат тиловим об'єктам Збройних сил Росії, ускладнивши їх маневрування та логістику, а також змусивши противника посилити розгортання систем протиповітряної оборони.

Військовий аналітик Дмитро Снєгирьов висловив думку, що можливість застосування ракет ATACMS по території Росії є "дипломатичним капканом" для України.

"Видаючи цей дозвіл, Байден усуває з себе та своєї адміністрації особисту відповідальність за те, що не забезпечив українську сторону необхідними засобами ураження. Україна наполегливо просила про ATACMS — ось і отримала", — зазначив Снєгирьов у коментарі для Фокусу.

За його словами, в цьому й полягає небезпека для України. Адже Київ апелював тим, що потрібна зброя, яка змінить хід бойових дій. Нині ж дали таку зброю у вигляді ATACMS, проте з обмеженим використанням, але риторика України вже не працюватиме. Снєгирьов зазначив, що за два місяці, до інавгурації Трампа, українська сторона повинна продемонструвати ефективність використання цих ракет, саме тому зараз було надано дозвіл на атаки. Якщо цього не станеться, то Трамп зможе апелювати тим, що ATACMS дали, а де кардинальна зміна в ході бойових дій?

Експерт підкреслив, що радіус дії ракет ATACMS становить 300 кілометрів, в той час як аеродроми, на яких розташовані стратегічні бомбардувальники, знаходяться за межами досяжності цих ракет. Він також зазначив, що сьогодні було здійснено напад на склад матеріально-технічного забезпечення в Брянській області, але ворог має можливість перенести свої об'єкти на відстань, що перевищує 300 кілометрів, що ускладнить їх ефективне використання.

"Але це дасть можливість Трампу говорити й тиснути на Україну в моменті того, що ми вам дали F-16, ATACMS, матеріально-технічну допомогу на суму в 180 мільярдів доларів, але, на жаль, хід бойових дій не змінився. Тобто глухий кут для обох сторін, а тому сідайте за стіл перемовин", -- пояснив Снєгирьов.

Він підкреслив, що Сполучені Штати планують застосовувати ці ракети як засіб впливу на обидві сторони конфлікту. Для України це означає обмеження в дальності ураження та кількості ракет, а також виключає можливість використовувати аргументи проти ненадання військової допомоги.

"Тобто ми дали, ви не переламали хід бойових дій, сідайте за стіл переговорів", -- зауважив експерт.

Росії стає зрозумілим, що Захід активно підтримує Україну під час переговорів, укріплюючи її позиції в Курській області. Однак, як зазначає Снєгирьов, у разі, якщо РФ не займе місце за столом переговорів, існує можливість, що Україні дозволять наносити удари по всій території Росії.

План Трампа передбачає створення демілітаризованої зони довжиною 1300 кілометрів, що може стати серйозною проблемою для Росії. Російсько-український фронт має протяжність 900 кілометрів, а відстань між Сумською і Харківською областями становить 300 кілометрів. Таким чином, 100 кілометрів включають Курську область, яка перебуває під контролем Збройних Сил України, -- зазначив Снєгирьов.

За словами Дмитра Снєгирьова, Путін наполягає на тому, щоб зберегти статус-кво на захоплених територіях на момент початку переговорів. В іншому випадку, якщо противник контролює Луганську область, то вона залишиться під його контролем, аналогічно до ситуації з територією Росії, де Україні дістанеться близько 700 квадратних кілометрів. Президент РФ усвідомлює, що це стане для нього політичною та інформаційною поразкою. Саме тому основний напрямок російського наступу зосереджений не на Покровському чи Курахівському, а на Курському напрямку.

"Путін намагається до дня інаугурації Трампа видавити ЗСУ з Курської області. Тому не випадково (союзники, -- ред.) надають дозвіл Україні бити по російській території саме в Курській області, аби ми утримали під контролем ситуацію до моменту інавгурації Трампа, дають нам можливість посилити власні перемовні позиції", -- наголосив експерт.

Він зазначив, що противник чинить тиск на всій лінії фронту, однак Курська область має стратегічне значення для України.

"Снєгирьов підкреслив: "Необхідно за будь-яку ціну зберегти нашу присутність у Курській області"."

Полковник запасу Збройних сил України та військовий експерт Олег Жданов поділився з Фокусом інформацією про те, що в даний момент тривають переговори між українськими партнерами та Росією, зокрема, щодо можливих компромісів з боку Путіна.

Жданов повідомив, що Шольц закликав Путіна вивести війська та припинити бойові дії, на що Путін відповів: "Ні, ми не готові прийняти такі умови". У відповідь на це Сполучені Штати вирішили зробити наступний крок і надали дозвіл на використання ракет в Курській області. На його думку, наступна вимога для Путіна від наших партнерів буде аналогічною. Однак якщо Путін знову відмовиться, то союзники можуть дати зелене світло на застосування ракет по всій території Російської Федерації на максимальну дальність ураження.

На його думку, партнери дійшли висновку, що не можуть дозволити Україні зазнати поразки. Адже будь-яка перемога Путіна стане поразкою для Заходу.

"У цій ситуації кожен бореться за свої власні інтереси. Коли наші цілі співпадають, ми стаємо партнерами. Але якщо інтереси починають розходитись, будьте впевнені, що навіть Сполучені Штати не вагатимуться зрадити нас, навіть не змигнувши оком. Тому кожен захищає свої інтереси. Вони не можуть дозволити нам зазнати поразки. Вони чинять тиск на Путіна, аби він почав переговори. Для них критично важливо, щоб ми не програли," — зазначив військовий аналітик.

Дуже мало публічної інформації про ракети ATACMS, які має Україна, зазначив військовий експерт Павло Нарожний. Тобто невідомо, яку саме модель та якого року виробництва нам передали. Він наголосив, що дозвіл бити цією зброєю по території РФ допоможе у війні. Адже можна буде бити по командних пунктах, складах палива, боєприпасів, скупченню військ.

"Кожен знищений солдат, втрачене обладнання, спалене паливо або боєприпаси – це все, що не дійшло до фронту і не завдало шкоди нашим захисникам," – відзначив Нарожний в інтерв'ю для Фокуса.

На думку Снєгирьова, між Україною та Росією існують політичні домовленості щодо не нанесення ударів по стратегічних мостах.

"Ми не атакуємо Кримський міст, і вони, в свою чергу, не завдають ударів по мостах через Дніпро. Чому, власне, жодного разу за всі роки війни не було ударів по дніпровських мостах? Я не відкидаю можливість наявності певних угод," -- зазначив він.

Нарожний повідомив, що з публічних джерел відомо про наявність в Україні лише касетних боєприпасів. Тоді як також є фугасно-уламкові -- велика місткість, всередині якої є вибухівка. Коли ця місткість падає на ціль, вона вибухає. В результаті зʼявляється велика вирва чи кратер, якщо вибухівка впаде на міст, то він буде знищений. Тоді як касетний боєприпас -- це також велика місткість, але всередині якої знаходять дрібні боєприпаси, близько 900-1000 одиниць. Коли боєголовка розкривається над ціллю, з неї висипаються боєприпаси на великій площі, кожна з яких вибухає.

"Цей засіб ефективно діє проти піхоти, а також неброньованих і слабоброньованих об'єктів, таких як літаки, вертольоти, легкові автомобілі та вантажівки. Однак, якщо касетний боєприпас впаде на міст, він здатен лише пошкодити поверхню асфальту або знищити техніку, що перебуває на мосту в момент вибуху," – зазначив фахівець.

З теоретичної точки зору, Україна здатна завдати удару касетним боєприпасом по мосту, але від цього не буде жодної користі. Натомість, використання фугасних боєприпасів призведе до зовсім інших наслідків.

Він пояснив, що ракети ATACMS використовують інерційну навігацію в поєднанні з GPS для точного наведення. Наразі він порівняв інерційну систему з дитячою іграшкою, яку розкручують та штовхають, і яка потім повертається до свого початкового положення. Ця система має обмежену точність, і похибка може становити десятки або навіть сотні метрів. Тому для корекції траєкторії в ракети інтегрують GPS-технології.

Проте ця система наведення може бути серйозно порушена за допомогою радіоелектронної боротьби. В околицях Кримського мосту розгорнуті всі можливі засоби РЕБ, щоб заблокувати роботу GPS. Він підкреслив, що це відкриває чудові можливості для ураження аеродромів, скупчень ворожих сил та паливних складів з використанням цих ракет.

На запитання, чи можна українськими ракетами класу "Нептун" бити по Кримському мосту, Нарожний відповів, що так, але навіщо? Невідомо, яка саме система навігації стоїть у цій ракеті. Він припустив, що в "Нептуні" також може стояти GPS та інерційна система наведення.

Експерт підкреслив, що "Нептун" і ATACMS є радикально різними ракетами. Зокрема, ATACMS має квазібалістичний характер, здіймаючись на висоту 24-25 кілометрів і розвиваючи швидкість до трьох махів. Ця ракета здатна змінювати свою траєкторію під час польоту, а при наближенні до цілі вона падає вертикально. Саме через це її перехоплення є практично неможливим.

Тоді як "Нептун" -- це крилата ракета, яка летить зі швидкістю у вісім махів на висоті приблизно в декілька метрів над морем та декілька десятків метрів над сушею. Тому збити "Нептун" набагато легше через меншу швидкість та більший розмір.

Навколо Кримському мосту розташовано багато засобів РЕБ, систем С-300 і С-400 та аерозольні системи, які ставлять так звані хмари. Це потрібно для того, аби ракета з візуальним наведенням не змогла влучити. Проте "Нептуном" Україна уражає інші важливіші цілі, наприклад, паромну переправу. Саме її ворог використовує для транспортування боєприпасів, оскільки боїться переводити мостом через загрозу удару. Зокрема, якщо підірвати боєприпаси на мосту, то той зазнає ушкоджень та буде виведений зі строю на рік чи більше.

Нагадуємо, що 19 листопада у засобах масової інформації з'явилася інформація про те, що дозвіл на використання ракет ATACMS проти російських об'єктів, зокрема в Курській області, може сприяти Україні в збереженні важливих стратегічних позицій. Однак, це навряд чи суттєво вплине на хід війни, оскільки Росія вже мала можливість зміцнити свою оборону.

Того ж дня польський військовий експерт Максиміліан Дура розповів, що рішення щодо використання ракет ATACMS може кардинально вплинути на тактичні можливості Сил оборони та поведінку російських військових.

Related posts