Кабінет Міністрів України - Міністерство фінансів: У звіті Європейської комісії відзначено суттєві досягнення України у сферах "Митний союз" та "Оподаткування" в рамках переговорного процесу.
30 жовтня Європейська Комісія оприлюднила Звіт у межах Пакета розширення Європейського Союзу 2024 року. Він містить оцінки Єврокомісії щодо прогресу, досягнутого країнами-кандидатами та потенційними кандидатами на вступ до ЄС. Зокрема, йдеться про прогрес України.
У контексті Пакета розширення ЄС опубліковано Звіт, що аналізує річний стан підготовки та досягнень України у відповідності до політичних та економічних критеріїв для вступу до Європейського Союзу. Документ також містить оцінку того, наскільки національне законодавство наближається до європейських стандартів у рамках усіх переговорних розділів.
Цей звіт є важливим елементом, що визначає напрямки реформ в Україні на шляху до європейської інтеграції.
Міністерство фінансів України виконує функції відповідального органу у чотирьох ключових сферах: "Митний альянс", "Нарахування податків", "Фінансовий контроль" та "Фінансові й бюджетні норми". Крім того, воно має спільну відповідальність за вісім додаткових напрямків, серед яких "Корпоративне право", "Економічна і монетарна політика", "Статистика", а також сфери, пов'язані з Верховенством права.
Напрями, пов'язані з митними питаннями та оподаткуванням, отримали одні з найвищих оцінок у порівнянні з іншими аспектами переговорів.
У звіті підкреслюється "значний прогрес" України в реалізації реформ, передбачених Планом України для Ukraine Facility, а також у рамках макрофінансової допомоги від Європейського Союзу та розширеного фінансового механізму МВФ. Дотримання умов цих ініціатив допомагає зміцнити фінансову та економічну стабільність країни й сприяє залученню бюджетної підтримки від міжнародних партнерів, особливо в умовах повномасштабної війни.
У Звіті використовується шкала оцінювання: початковий рівень підготовки, частковий рівень підготовки, середній рівень підготовки, високий рівень підготовки і дуже високий рівень підготовки. Для оцінки прогресу, досягнутого протягом звітного періоду, використовується наступна шкала: регрес, відсутність прогресу, обмежений прогрес, частковий прогрес, значний прогрес і дуже суттєвий прогрес.
Згідно з інформацією з Звіту, Україна досягла значних успіхів у впровадженні реформ, зокрема в рамках переговорних розділів Кластеру 3 "Конкурентоспроможність та інклюзивний ринок". Особливо варто відзначити розділ "Нарахування податків", який показав помітне поліпшення у порівнянні з даними минулого року.
Ключовим моментом є те, що в жодній з оцінок Європейської комісії немає інформації про негативні тенденції в Україні.
Митний альянс
Митний напрям є одним із двох переговорних розділів (разом із розділом "Зовнішня, безпекова та оборонна політика"), які отримали найвищу оцінку в Звіті - "високий рівень підготовки" та "значний прогрес". Крім цього, Україна також показала найвищий рівень прогресу за розділом "Митний альянс" порівняно з іншим країнами - кандидатами на вступ в ЄС.
Європейська комісія позитивно оцінила зміни, внесені до Митного кодексу України, спрямовані на його подальшу гармонізацію з законодавством Європейського Союзу. У квітні 2024 року вдалося успішно запустити нову версію електронної транзитної системи NCTS - фаза 5 (NCTS-P5). Україна демонструє прогрес у впровадженні митних спрощень: станом на серпень 2024 року 54 економічні оператори отримали статус авторизованих економічних операторів (АЕО), а до теперішнього часу їх кількість зросла до 64. Крім того, у лютому 2024 року було затверджено Довгостроковий національний стратегічний план, який охоплює цифровий розвиток, трансформацію та цифровізацію Державної митної служби.
Нарахування податків
В Україні в галузі оподаткування спостерігається "значний розвиток", і країна демонструє "певний ступінь готовності".
Внесено поправки до Податкового кодексу для подальшої гармонізації з нормами законодавства Європейського Союзу. У звіті підкреслюється, що українські правила щодо податку на додану вартість в основному відповідають європейському праву. Частково вже адаптовано акцизне оподаткування до стандартів ЄС. Продовжується робота над іншими аспектами, зокрема в області прямого оподаткування.
У 2024 році також розпочався перший успішний автоматизований обмін даними про фінансові рахунки.
Фінансовий контроль
Україна знаходиться на "базовій стадії підготовки" для узгодження фінансового контролю з Європейським Союзом і демонструє "обмежені досягнення" у галузі внутрішнього контролю та зовнішнього аудиту.
Європейська комісія висунула рекомендації щодо заходів, які необхідно вжити в наступному році. Україна продовжує реалізовувати реформи у сфері внутрішнього контролю та зовнішнього аудиту відповідно до міжнародних норм. Важливо зазначити, що під час підготовки звіту не були враховані зміни в законодавстві, прийняті за останні кілька місяців, зокрема, стосовно визначення Державної аудиторської служби як служби, що займається координацією боротьби з шахрайством (AFCOS).
Фінансові аспекти та бюджетні норми
Узгодження українських норм із законодавством Європейського Союзу в цій сфері перебуває на "перших етапах підготовки" і демонструє "незначний прогрес".
У Звіті зазначається, що незважаючи на обмежений прогрес, Україна досягла прогресу в базових сферах політики, які опосередковано впливають на виконання цього розділу, зокрема, в напрямах "Митного союзу", "Нарахування податків", "Фінансового контролю" та "Статистики".
Слід підкреслити, що даний Звіт висвітлює не лише досягнуті результати, але й ключові напрями, на які варто звернути увагу у 2025 році в контексті євроінтеграційних зусиль. Міністерство фінансів України прагне до реалізації реформ та дотримання рекомендацій Європейської Комісії для забезпечення повноцінного вступу до Європейського Союзу.