Згідно з дослідженням, у період 2023-2024 років рівень корупції в земельних відносинах в Україні зменшився до 16%.


Прояви корупції в земельних відносинах в Україні у 2024-2023 рр. скоротилися до 16% порівняно з 2022 роком, зазначено в дослідженні Прояви корупції в земельних відносинах, проведеному агентством InfoSapiens для програми USAID АГРО.

Елементи

З одного боку, це знижує ймовірність швидкого вирішення проблеми корупції. З іншого боку, це вказує на те, що спостережуване минулого року зниження має системний характер, а не є випадковим. Зокрема, це може бути пов’язано із проведенням земельної реформи, запуском легального ринку землі та цифровізацією послуг Державного геокадастру, – зазначили аналітики, нагадавши, що у 2016 році цей показник становив 64%.

У проведеному дослідженні зазначено, що у сфері рослинництва, зокрема в галузі вирощування зернових, бобових та олійних культур, спостерігається позитивна динаміка зниження корупційних проявів стосовно земельних відносин. Якщо у 2022 році 26% фермерів стикалися з корупційними схемами під час купівлі, продажу чи оформлення земельних ділянок, то у 2023 році цей показник зменшився до 17%, а в 2024 році – до 15%. Таким чином, за два роки було зафіксовано спад більш ніж на 10%.

Водночас у галузі м'ясомолочного виробництва рівень корупції зріс із 19% у 2023 році до 25% у 2024 році. Кожен четвертий респондент із м'ясомолочного сектору у 2024 році стикався з корупційними проявами у вирішенні земельних питань.

Агровиробники західного макрорегіону, зокрема Волинської, Рівненської, Тернопільської, Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької та Закарпатської областей, найчастіше стикаються з проявами корупції. При цьому, в порівнянні з минулим роком, у 2024 році цей показник зріс на 4% і досягнув 22%.

Найбільш корумпованими щодо вирішення питань, пов'язаних із використанням і володінням землею сільськогосподарського призначення, агровиробники вважають органи місцевого самоврядування. На частку цих порушень припало 38%.

Протягом минулого року респонденти найчастіше зустрічалися з проявами корупції у процесі звернень стосовно оренди земельних ділянок, що належать державі чи місцевим громадам (38%), а також під час спроб приватизації земельних ділянок (35%).

Відсоток респондентів серед малих та середніх підприємств, які вважають корупцію в земельних питаннях загальною або досить поширеною, зменшився з 59% у 2023 році до 55% у 2024 році.

Лише 16% опитаних особисто зустрічалися з випадками корупції. При цьому лише 9% з них вирішили повідомити про це відповідні органи. Головною причиною, через яку агровиробники не стали повідомляти про корупційні дії, є недовіра до державних структур, про що свідчать 43% респондентів.

Агенція InfoSapiens провела опитування серед 1010 представників мікро-, малих та середніх агровиробників (ММСП) по всіх областях України, за винятком тимчасово окупованих територій, щоб виявити тенденції та рівень корупції у сфері земельних відносин.

Програми USAID АГРО також повідомила про старт нового проєкту "Земля без корупції", який за підтримки програми реалізовуватиме юридична компанія MORIS.

Нагадуємо, що у Верховній Раді обговорюється ініціатива щодо посилення відповідальності за підпали транспортних засобів військових та волонтерів.

Related posts