Людський капітал: як внутрішня міграція зміцнює окремі територіальні громади


Цю інформацію озвучила Олена Шуляк, керівник комітету Верховної Ради з питань організації державного управління, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Про це повідомляє РБК-Україна, посилаючись на подкаст VoxUkraine, присвячений темі відновлення.

За її словами, внаслідок війни населення в певних громадах зросло на 25%, що істотно підвищує тиск на соціальні послуги, зокрема в сферах освіти, медицини та адміністрації. У результаті, деякі громади, які приймають внутрішньо переміщених осіб (ВПО), сприймають їх лише як тимчасових мешканців. Проте, з погляду розвитку самої громади, цей підхід виявляється в більшості випадків неефективним.

"Нині в Україні налічується понад 4 млн внутрішньо переміщених осіб, 26% з яких потребують соціального захисту. Причому йдеться не лише про вирішення їхнього житлового питання, а і про допомогу у працевлаштуванні, економічну і соціальну реінтеграцію. Ключова роль у цьому процесі саме у приймаючих громад. Деякі з них розуміють важливість створення умов для осілості переселенців на їх території, оскільки це допоможе їм збільшити податкові надходження до місцевих бюджетів і конкурентності перед іншими громадами, а деякі - ні", - наголосила Шуляк.

Вона пояснила, що значна кількість українських громад і досі ставляться до переселенців як до тимчасового явища, відтак і самі ВПО не прагнуть залишатися там надовго. І це потрібно виправляти - створювати для переселенців всі умови, щоб їм хотілося зробити нові місця свого проживання своєю домівкою. Тому саме від органів місцевого самоврядування залежатиме, чи будуть створені на їх території можливості для цього.

Варто зазначити, що близько 75% українських територіальних громад активно прагнуть залучити зовнішні кошти для реалізації своїх відновлювальних проєктів, як підкреслила Шуляк. Однак, не менш важливим є використання внутрішніх ресурсів, зокрема місцевих бюджетів. Це, в свою чергу, сприятиме підвищенню конкурентоспроможності цих громад у порівнянні з іншими.

Депутатка також повідомила, що в рамках другого елемента програми Ukraine Facility, яка включає фінансування України в обсязі 50 млрд євро до 2027 року, планується заснування інвестиційного фонду обсягом 8 млрд євро для розвитку місцевих громад.

У рамках першого компоненту програми планується виділити 1 мільярд євро для відновлення інфраструктури в громадах. Для того, щоб отримати ці кошти, Україні необхідно виконати низку умов, зокрема дотримуватись 150 структурних маяків. Одним з ключових напрямків є подальший розвиток децентралізації. Однак, покладатися лише на фінансову підтримку партнерів було б недоцільно. Ефективний розвиток українських громад та створення комфортних умов для їх мешканців можливе лише за умови синергії ресурсів місцевих бюджетів та міжнародної фінансової допомоги.

Related posts