Макрон виражає надію, що з придбанням французьких літаків Сербія робить ставку на Європу.


Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що контракт про придбання Сербією дванадцяти французьких літаків - винищувачів Rafale (Рафаль) означає стратегічний вибір Белграда на користь Європи.

Сербія є країною кандидатом на членство в Європейському Союзі, але підтримує дружні стосунки з Росією і тісно співпрацює з Китаєм.

Делегація на чолі з Макроном 29 серпня підписала у Белграді одинадцять двосторонніх угод, серед яких контракт на продаж французьких бойових літаків та про участь Франції у розвитку атомної енергетики Сербії.

Президент Сербії Александар Вучич підкреслив, що для його держави угода на 2,7 мільярда євро (2,99 мільярда доларів США), яка включає тривале обслуговування авіаційної техніки, має надзвичайно важливе значення.

До цього сербська військова авіація придбавала літаки МіГ у Росії.

Французький президент назвав оборонну співпрацю Франції і Сербії частиною втілення ідеї згуртованішої і самостійнішої - стратегічно автономної Європи.

"Цю стратегічну автономію можна зміцнювати спільно, підвищуючи нашу безпеку. Вона також присутня у Європейській політичній спільноті та серед країн, які прагнуть приєднатися до Європейського Союзу. Тому рішення Сербії придбати винищувачі "Рафаль" є ясним сигналом - це довготривалий альянс між нашими двома державами в сильнішій і більш суверенній Європі. Цей вибір сприяє нашій стратегічній автономії, він її посилює, включаючи промислову базу, стратегічні рішення та операційну незалежність", - зазначив Еммануель Макрон.

Вучич не відвертається від Москви

Сербія висловила своє засудження вторгнення Росії в Україну, однак уряд у Белграді продовжує підтримувати дружні зв'язки з Москвою. На відміну від більшості європейських країн, Сербія не приєдналася до міжнародних санкцій проти Росії.

Під час інтерв’ю з французькими журналістами Александар Вучич підкреслив, що не має наміру змінювати свої переконання.

"Я не збираюся вибачатися за це... Я розумію, що Еммануель бажав би, аби ми ввели санкції проти Росії. Однак ми цього не зробили і не вважаємо наше рішення чимось ганебним", - передає слова Вучича видання Politico.eu.

Вучич також заперечив занепокоєння, що Сербія може передати Росії технології новітньої західної бойової авіації, отримавши до них доступ.

Західні аналітики відзначають, що Сербія періодично висловлює загрози на адресу своїх балканських сусідів, а уряд Вучича піддається критиці за авторитарні тенденції.

Related posts