Скільки ще років війни можуть витримати російські війська, маючи на озброєнні важку бронетехніку?
Незважаючи на численні повідомлення про те, що Росія переорієнтувала свою економіку на військові потреби та виділяє приблизно 8% свого ВВП на оборонні витрати, Кремль здатний компенсувати втрати танків, бронетехніки та артилерії переважно шляхом вилучення старих запасів і ремонту техніки, випущеної в епоху Радянського Союзу. Проте, ці резерви не виглядають безмежними. Про це повідомляє Економічна правда.
Генеральний штаб Збройних сил України повідомляє, що з початку повномасштабної війни російські війська втратили більше 9 тисяч танків і 18 тисяч броньованих машин. Однак нідерландський розвідувальний сайт Oryx, спираючись на відкриті джерела, наводить значно нижчі цифри: зафіксовано 3,4 тисячі танків і 6,4 тисячі бронемашин, щодо яких є фото- або відеодокази. Подібні оцінки надають також українські аналітики з warspotting.
Незважаючи на численні повідомлення про те, що Росія переорієнтувала свою економіку на військові потреби та виділяє приблизно 8% свого ВВП на оборонні витрати, Кремль здатний компенсувати втрати танків, бронетехніки та артилерії переважно шляхом вилучення старих запасів і ремонту техніки, випущеної в епоху Радянського Союзу. Проте, ці резерви не виглядають безмежними.
Такий висновок можна зробити, проаналізувавши дані OSINT-аналітиків, які, використовуючи супутникові фото, ведуть підрахунок бронемашин та артустановок на відкритих складах зберігання. Для визначення, у якому році запаси зброї знизяться до нуля, можна використати так звану лінійну інтерполяцію. Оскільки є дані про запаси за 2021 рік та 2024 рік, то можна припустити, що зменшення відбувається лінійно.
Наприклад, до великої війни на складах росіян було 6,3 тис. танків, а восени 2024 року - 3,4 тис. Ця кількість зменшилася на всіх 16 відкритих майданчиках, окрім "1311 центральної бази резерву танків" (Верхняя Пышма), де ця кількість зросла завдяки звезенню з інших місяць.
Згідно з даними, за таким лінійним підходом, запаси танків і БМП мають вичерпатися до 2027 року, артилерійські системи — до 2026 року, реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) — до 2025 року, а міномети — вже в даний момент.
Проте не вся техніка, що знаходиться на складах, миттєво потрапляє на фронт. Через неналежні умови зберігання вона може бути відправлена на тривале відновлення або розібрана на запчастини для виготовлення "нової" зброї. Оскільки деякі з цих танків у "транзитному" стані розкидані по різних ремонтних заводах або закритих складах, реальні запаси, ймовірно, значно більше, ніж це відображають супутникові знімки відкритих баз.
З іншого боку, не всі запаси на складах можуть бути використані навіть для "канібалізації". Зокрема, з 3400 танків лише 614 (18%) знаходяться в прийнятному стані, тоді як 1700 мають поганий стан, а 1100 – жахливий, вважають експерти.
Ще одна маловідома складова – нове виробництво. Сумніви щодо його надійності залишаються. Як зазначає The Economist, з 24 лютого 2022 року на передову було направлено 175 сучасних танків Т-90М. Згідно з прогнозами Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS), у 2024 році їх випуск може досягти приблизно 90 одиниць. Аналітик IISS Майкл Джерстад підкреслює, що більшість Т-90М є модернізованими версіями старих Т-90А.
З огляду на зменшення останніх одиниць, виробництво нових Т-90М у 2024 році, ймовірно, не перевищить 28 танків. Павло Лузін, експерт із військових можливостей Росії з вашингтонського Центру аналізу європейської політики, вважає, що країна здатна виготовляти лише 30 танків щорічно.
У 2023 році, коли українські сили захопили, як вважається, новітній російський танк Т-90М, з'ясувалося, що його гармата була виготовлена ще в 1992 році. Це підтверджує раніше згадуваний феномен "канібалізму" в озброєнні.
Росіяни також "переробили" стволи застарілої буксируваної артилерії, встановивши їх на самохідні гаубиці. Аналітик Річард Верекер зазначає, що до початку 2024 року було вилучено від 5 до 6 тисяч таких стволів.
Як довго росіяни можуть продовжувати це робити, залежить від стану ще 6 тис. одиниць, які лишаються. Майкл Джерстад каже, що з реактивними системами залпового вогню, такими як ТОС-1А "Солнцепьок", вичерпання ресурсу ствола означало набагато коротші залпи.
Лузін вважає, що за актуальними темпами вибуття запаси російських танків і бойових машин піхоти можуть досягти "критичної стадії виснаження" вже до середини 2026 року. Це підтверджується також даними аналізу супутникових знімків сховищ. Після цього обидві сторони, ймовірно, досягнуть умовного паритету і почнуть покладатися, насамперед, на досягнення, які були зроблені за останні кілька років, зокрема безпілотники та інші сучасні технології.