Національна гвардія віддає перевагу найдорожчим варіантам на тендерах: правоохоронці відмовляються від пропозицій, що могли б зекономити мільйони.


Національна гвардія України розпочала тендер на платформі Prozorro для закупівлі 40 тонн океанічної риби для своїх підрозділів, що розташовані в дев'яти областях країни. Загальна вартість даної поставки становить 54 мільйони гривень.

На конкурс заявили свої заявки три підприємства: ТОВ "МКТ23", ТОВ "КЕРМАКС" та ТОВ "Вітргруп".

ТОВ "МКТ23" запропонувало рибу за ціною 113 гривень 77 копійок за кілограм, загальна сума поставки склала б 45,5 млн грн. Пропозиція була відхилена, оскільки "наявні не всі органолептичні та фізико-хімічні випробування". І хоча компанія наполягала, що всі випробування, заявлені в тендерній документації у неї є, це не допомогло.

Відхилили також пропозицію компанії ТОВ "КЕРМАКС", яка становила 53,5 млн. грн. В результаті, переможцем оголосили ТОВ "Вітргруп", що запропонувала найвищу ціну — 54 млн. грн. До кінця року Національна гвардія України отримає 40 тонн замороженого хека, що складає 137 грн. за кілограм.

Портал Flagma публікує дані про порівняльні ціни на аналогічний імпортний хек. На початок листопада найнижча ціна становить 88,5 грн., тоді як максимальна оптова пропозиція досягає 123 грн. за кілограм.

Слід відзначити, що військові частини Національної гвардії неодноразово надавали перевагу ТОВ "Вітргруп", хоча її пропозиції і не були найнижчими. В жовтні цього року військова частина Національної гвардії України оголосила закупівлю м'ясорослинних консервів "Каша рисова з яловичиною". І хоча одеська фірма "Фабрика смаку" запропонувала найнижчу ціну - 4 692 000 грн., переможцем визнали ТОВ "Вітргруп" з ціною 4 741 500 грн. ТОВ "Фабрика смаку" не погодилась з результатами тендеру, подала позов до Київського окружного адміністративного суду. Суд підтримав вимоги компанії про скасування результатів тендеру та розірвання договору з ТОВ "Вітргруп".

Рішення залишилось в силі після розгляду в апеляційному суді, внаслідок чого військовій частині довелося анулювати результати тендеру та сплатити судовий збір з державного бюджету на кілька тисяч гривень.

Державна прикордонна служба України також віддає перевагу ТОВ "Вітргруп" перед іншими учасниками тендерів. Як з'ясувала Gazeta.ua, Головний центр закупівель державної Прикордонної служби України оголосив закупівлю вершкового масла на 64 мільйони гривень. Договір уклали на поставку 178 200 кілограмів вершкового масла "Селянського" жирністю 72% за ціною 355 гривень за кілограм.

Якщо знову порівняти ціни на масло на сайті Flagma, видно, що вершкове масло жирністю 72% можна купити за ціною від 200 гривень за кілограм. Ціна 355 гривень теж є, але це вартість вершкового масла жирністю 82,5%. Масло з жирністю 72% зазвичай вважається не маслом, а спредом. Тобто маслом з додаванням рослинної олії.

До речі, щодо тендерів, оголошених прикордонниками, виникає чимало запитань. ТОВ "Вітргруп" стало переможцем, запропонувавши ціну на три тисячі гривень нижчу за конкурента — ТОВ "Іва-Арт". Цікаво, що зовсім нещодавно ТОВ "Іва-Арт" виграло тендер на постачання вершкового масла для Державної прикордонної служби на суму 14,9 мільйона гривень без жодної конкуренції. Це викликає подив, адже раніше компанія вже мала прецедент, коли продавала спред під виглядом вершкового масла та отримала штраф від Антимонопольного комітету у розмірі 2,8 мільйона гривень за "недобросовісне маркування". Це рішення було підтверджене Касаційним адміністративним судом у складі Верховного суду в липні минулого року.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як в Міноборони освоїли мільярд на ремонті бронетехніки

Повертаючись до полтавської компанії, варто зазначити, що у жовтні 2024 року ТОВ "Вітргруп" здобула перемогу в чотирьох тендерах. До 10 грудня 2024 року компанія зобов'язалася постачити для військових підрозділів продукцію на загальну суму 148 мільйонів 742 тисячі гривень. Асортимент включає овочеві та м'ясні консерви, крупи, а також свіжі овочі.

Що ж собою являє цей потужний постачальник до силових структур країни - ТОВ "Вітргруп"?

Як вдалося з'ясувати Gazeta.ua, зареєструвала компанію в серпні 2023 року Ганна В'ячеславівна Салова. На сайті Мошнівської сільської ради людина з таким прізвищем, ім'ям і по-батькові записана як депутатка від політичної партії "За майбутнє" і медсестра Черкаської районної лікарні в селі Мошни. Але в декларації за 2023 рік, вона є пенсіонеркою з основним місцем роботи в ТОВ "Вітргруп".

У 2023 році її заробіток склав 26 800 грн. Якщо врахувати, що фірма була зареєстрована в серпні, то щомісячна зарплата пані Салової становила 5 360 грн. На мій погляд, це доволі невелика сума для директора та власника підприємства. Водночас Ганна Салова зазначає, що її основним місцем роботи є ТОВ "ФУДГРАНД", ще одного значного постачальника продуктів для Міністерства оборони. Але й тут її заробіток становить приблизно 4 500 грн. на місяць. Крім того, згідно з даними Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, Ганна Салова є в реєстрі корупціонерів через несвоєчасне подання декларацій.

Проте, Ганна Салова була власницею підприємства менше шести місяців. Вже в січні 2024 року новим власником та директором фірми став 34-річний Андрій Клунник з Полтави. До цього моменту він працював як індивідуальний підприємець. У 2024 році він також отримував перемоги на тендерах, але мова йшла про суми в тисячах гривень, а не мільйонах. Gazeta.ua вдалося знайти його профіль у соціальних мережах, однак лише в російській версії. Наразі його сторінка закрита, а фотографії збережені. Цей молодий чоловік, що жестом "перемога" демонструє свій успіх, постачає продукти харчування на мільйони гривень для українських військових.

Компанія "Вітргруп" зареєстрована в квартирі в Миргороді, що викликає сумніви щодо її "серйозності". У документах, поданих для участі в тендері на 64 мільйони гривень з державного бюджету, фірма не вказала свою точну адресу. На її бланку вказано лише код ЄДРПОУ та Полтавську область, а сама адреса заштрихована. Якщо це свідчить про необхідність "конфіденційності" постачальника, то виглядає дивно, що інформація про номер військової частини, куди буде відправлено продукцію, доступна, але адреса постачальника залишається прихованою.

У лютому 2024 року ТОВ "Вітргруп" стала отримувати замовлення, й відтоді набрала їх лише у силових структур України на понад 242 млн грн. Важко не погодитись, що цей рік дійсно став переможним для полтавського бізнесмена.

Related posts