Небезпечні продукти? Європейська комісія проводить розслідування щодо китайського Temu.
Європейська комісія має намір перевірити, чи відповідає китайський онлайн-магазин Temu європейським стандартам у сфері цифрових послуг.
Європейська Комісія (ЄК) розпочала ретельну перевірку діяльності на європейському ринку китайської платформи з онлайн-торгівлі Temu. Як повідомили в четвер, 31 жовтня, в Брюсселі, єврокомісарів цікавить зокрема, чи відповідає нинішня модель роботи й онлайн-маркетингу, які практикує застосунок Temu, нормам європейського Акту про цифрові послуги (DSA).
Приміром, перевірка покликана встановити, чи не порушує Temu вимоги й правила щодо продажу заборонених та небезпечних товарів на своїй платформі, пояснили в Брюсселі. Щодо цього онлайн-сервісу вже лунала критика, що він недосить ефективно протидіє практикам продажу деякими користувачами заборонених товарів. Також єврофункціонерів цікавить і те, чи можуть системи винагород Temu для клієнтів потенційно викликати залежність у користувачів. Під час перевірок вдаватимуться й до опитувань, зазначили в Єврокомісії.
Щодо даного сервісу Єврокомісія вже здійснила попереднє дослідження, тому в Брюсселі прагнуть отримати більше деталей.
У відповідь на розпочате розслідування в Європейському Союзі компанія Temu підкреслила свою серйозність у виконанні зобов'язань, зазначивши, що активно інвестує в укріплення регуляторних механізмів та захист прав споживачів на своїй платформі. "Ми готові до повної співпраці з контролюючими органами, аби досягти спільної мети - створення безпечного та надійного середовища для споживачів", - додали представники компанії.
Брюссель вже ініціював подібні розслідування щодо онлайн-компаній X (раніше відомої як Twitter), TikTok і AliExpress. Нещодавно прийнятий закон ЄС про цифрові послуги (DSA) вимагає від великих онлайн-платформ вжиття рішучих заходів для боротьби з незаконним контентом в мережі.
Після півтора року роботи на ринку Temu вже став одним з найбільших онлайн-магазинів Німеччини. Згідно з опитуванням, проведеним Consumer Panel Services GfK, що є відділом інституту дослідження громадської думки YouGov, у першій половині 2024 року цей китайський шопінг-портал посів шосте місце серед топ-ритейлерів за кількістю замовлень, пише агенція dpa.
Однак представники торговельних компаній, політики та захисники прав споживачів не раз критикували якість продукції, несправедливі конкурентні умови та брак контролю, якими позначився цей сервіс. Сама платформа постійно відкидала такі звинувачення.
Актуальне розслідування стосовно Temu відбувається на фоні зростаючої напруги в економічних зв'язках між Європейським Союзом і Китаєм. Наприклад, нещодавно вступили в дію нові, суттєво підвищені ввізні мита ЄС на електромобілі, які імпортуються з Китаю.
Раніше Пекін попереджав Брюссель про можливі негативні наслідки погіршення двосторонніх торгових зв’язків.
Попри те, що китайський онлайн-сервіс Temu виник лише 2022 року, він стрімко здобув популярність скрізь у світі, конкуруючи вже з такими велетами онлайн-торгівлі, як Amazon та AliExpress. Утім, за цей час влада багатьох країн критикувала практики цього шопінг-порталу.
Приміром, влада США, Індонезії, а також технокорпорація Apple вказували на такі нечесні, а почасти й нелегальні практики цього застосунку, як продаж товарів за демпінговими цінами, або торгівля товарами, виготовленими за допомогою примусової праці чи неналежний захист особистих даних користувачів.
Так, Apple застерігала, що застосунок Temu містить шкідливе програмне забезпечення, котре може отримати несанкціонований доступ до особистих даних користувачів.