Нове соціальне забезпечення або безкоштовний сир у пастці - На пенсії.


Від чого потрібно буде відмовитися?

Метою експериментального проекту є забезпечення підтримки сімей з низькими доходами. Отже, мова не йде про щось принципово нове, а лише про певну зміну підходу до надання нинішньої державної соціальної допомоги малозабезпеченим родинам.

Основна відмінність полягає в тому, що процес отримання допомоги стане більш спрощеним: зменшиться кількість документів і знизиться рівень бюрократії.

Друга відмінність - розмір допомоги може збільшитися, але заради цього доведеться відмовитися від вже наявних виплат.

Отже, подати заявку на отримання базової соціальної допомоги можна буде через Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП), відділення Пенсійного фонду або в електронному форматі через платформу "Дія". Наприклад, якщо особа вирішить скористатися "Дією" для подачі заявки, система автоматично збиратиме інформацію з усіх доступних державних реєстрів. Це означає, що не потрібно буде збирати безліч документів, як це було раніше, таких як довідки про отримані допомоги, підтвердження статусів або дані про доходи.

Заяву на базову соцдопомогу зможе подати член сім'ї, який отримує хоча б одну з таких виплат:

При оформленні базової соціальної допомоги особа повинна погодитися на відміну виплат усіх раніше призначених видів допомоги, якщо вони стосуються одного або кількох членів родини.

Раніше урядовці запевняли, що мова йде про об'єднання кількох видів соціальних допомог в одну. На практиці родині доведеться відмовитися від усіх перелічених вище соціальних виплат заради однієї, вищої.

Основна соціальна підтримка, подібно до теперішньої допомоги для осіб з низьким рівнем доходу, буде надаватися на період шести місяців. У певних ситуаціях її можна буде автоматично продовжити ще на півроку, але не довше, ніж триватиме реалізація експериментального проекту.

У цьому випадку сім'я може зіткнутися з певними труднощами. Після завершення виплати основної допомоги, члени родини не зможуть отримувати попередні види соціальної підтримки, оскільки самі подали заяву про відмову від цих коштів.

Розмір основної соціальної допомоги визначається як різниця між загальною сумою базової величини для всіх членів сім'ї та середнім щомісячним доходом родини. Цей принцип аналогічний тому, що ми розглядали раніше стосовно надання допомоги сім'ям з низьким доходом (або в газеті "На пенсії" №41 від 8 жовтня). Проте замість прожиткового мінімуму тепер використовуватиметься новий, підвищений показник — базова величина.

Заплановано встановити базову величину на рівні 4500 гривень. Для родини базова величина буде розраховуватися на основі 100% від вказаної суми для першого члена сім'ї (того, хто подає заявку) та 70% для кожного наступного члена, на якого надається допомога. Щодо дітей віком до 18 років та осіб з інвалідністю I або II групи, то для них також застосовуватиметься розмір базової величини на рівні 100%.

Приклад. Уявімо, що в сім'ї проживають жінка, неповнолітня дитина та бабуся (яка не має групи інвалідності). У такому випадку, базова сума для цієї сім'ї становитиме 12 150 гривень (4500 + 4500 + 3150). Якщо загальний дохід цієї родини виявиться нижчим за вказану величину, держава буде компенсувати різницю між доходом родини та цією базовою сумою.

Звертаємо увагу, що цей вид фінансової підтримки не надається сім’ям, у яких є працездатні члени, що не займаються трудовою діяльністю. Отримання такої допомоги також залежить від матеріального становища сім'ї.

Базова допомога пенсіонерам розраховуватиметься пропорційно до їх страхового стажу:

Ця норма стосуватиметься, між іншим, тих, хто не має права на пенсію і після досягнення 65 років претендуватиме на державну соцдопомогу. І така допомога буде трохи вища за нинішню, що дорівнює прожитковому мінімуму - 2 361 гривня.

Пенсіонерам, які мають значний трудовий стаж, але отримують невеликі пенсії, буде можливість підвищити свої виплати до 3 960 гривень. Важливо зазначити, що ця сума не є доплатою до пенсії, а являє собою різницю між поточною пенсією та зазначеним рівнем допомоги.

Тема запровадження базової або універсальної соціальної допомоги обговорюється вже не перший рік. Ініціативу вперше презентувала колишня міністерка соціальної політики Марина Лазебна ще 2021 року. Пізніше цю справу підхопила нинішня глава міністерства Оксана Жолнович. Спочатку планувалося реалізувати реформу з 2023 року, але з часом терміни змінювалися. У попередньому варіанті законопроекту щодо базової соціальної допомоги була зазначена дата 1 січня 2024 року. Але згодом Оксана Жолнович повідомила, що реалізація проекту може відбутися не раніше 1 липня 2024 року, якщо Верховна Рада ухвалить його вчасно.

Як видно, вказана дата вже давно пройшла. Більше того, питання законопроекту, який мав бути розглянутий парламентом, наразі не обговорюється. Натомість представлено новий експериментальний проект, що потребує схвалення Кабінету Міністрів. У документі зазначено, що реалізація експерименту повинна завершитися до 31 грудня 2026 року.

Якщо не зосереджуватися на конкретних датах, можна знайти й цікавіші показники. У минулому році Оксана Жолнович висловлювала думку, що базова величина може досягати 6 тисяч гривень, а не 4500 гривень, як це передбачено наразі. Також розглядалися можливості підвищення відсоткових ставок для пенсіонерів: 60%, 70%, 80% і навіть 100% замість зазначених 53%, 62%, 70% та 88%. У такій ситуації пенсіонери зі стажем роботи понад 30 років могли б сподіватися на фінансову підтримку від держави у розмірі до 6 тисяч гривень.

Очевидно, що в бюджеті не вистачає коштів, тому ініціативу довелося змінити, а додаткові виплати, якщо їх і погодять, для багатьох стануть лише символічними.

Сергій Коробкін, незалежний консультант

Related posts