Путін здійснив візит до Монголії: Human Rights Watch закликає владу арештувати автократа - Деталі | Експрес онлайн


Приїзд російського автократа до сусідньої держави запланований на 2-3 вересня. Хоча Монголія зобов'язана затримати Путіна, вона не виявляє поспіху в цьому питанні.

Путін вже приїжджав до Улан-Батора у 2014 та 2019 роках. Однак цього разу на нього поширюється ордер на арешт, виданий Міжнародним кримінальним судом у Гаазі. Монголія ратифікувала Римський статут, тобто визнала юрисдикцію МКС. Однак монгольська влада, судячи з усього, не збирається заарештовувати Путіна, пише Bild.

Офіційна поїздка Путіна до Монголії, в рамках якої він проведе зустріч у вівторок з монгольським президентом Ухною Хурелсухом, є першою відвідинами лідера держави-члена Міжнародного кримінального суду після видачі ордера на його арешт 18 місяців тому за звинуваченням у воєнних злочинах в Україні.

Американська неурядова організація Human Rights Watch (HRW) нагадала, що у червні цього року Монголія висловила "непохитну підтримку" Міжнародному кримінальному суду (МКС). Відтепер у складі суду працює монгольський суддя Ерденесбальсурен Дамдін. HRW закликала уряд Улан-Батора або відмовити в'їзд Володимиру Путіну, як це зробила Південна Африка, або ж затримати його на своїй території.

Міжнародний суд вимагає від своїх членів затримувати осіб, щодо яких видано ордер на арешт, однак не має засобів для примусового забезпечення виконання цього рішення.

"Монголія порушить свої міжнародні зобов'язання як член МКС, якщо дозволить президенту Росії Володимиру Путіну відвідати країну без його арешту, - заявила Марія Елена Віньолі з Human Rights Watch. - Прийом Путіна, який втікає від МКС, був би не лише образою для багатьох жертв злочинів російських військ, але й підірвав би ключовий принцип, що ніхто, незалежно від його впливу, не стоїть вище закону".

Речник Міжнародного кримінального суду Фаді аль-Абдалла раніше повідомив BBC, що Монголія, як і інші країни-члени МКС, зобов'язана співпрацювати з судом. Це зобов'язання включає виконання ордерів на арешт, зокрема тих, які видані проти Путіна.

Українські політики звернулися до Монголії із закликом заарештувати Путіна напередодні його візиту у вівторок. У листі, переданому ABC News, депутати звернулись до монгольської влади з проханням затримати Путіна на підставі ордера МКС, виданого в березні 2023 року, за звинуваченням у незаконній депортації та переміщенні українських дітей до Росії під час повномасштабного вторгнення Москви в Україну.

"Викрадення українських дітей - це лише один із багатьох злочинів, за які Путін та решта військово-політичного керівництва РФ мають постати перед правосуддям", - написали українські депутати у своєму листі до членів парламенту Монголії "Великий Хурал".

"Як члени українського парламенту, ми закликаємо владу Монголії виконати обов'язковий міжнародний ордер на арешт і передати главу Російської Федерації Володимира Путіна Міжнародному кримінальному суду в Гаазі... Ми з нетерпінням чекаємо на вашу підтримку", - підсумовується в листі.

Олександр Мережко, один з підписантів листа і голова комітету Верховної Ради України із закордонних справ, повідомив ABC News, що законодавці ще не отримали відповіді станом на ранок понеділка. Він визнав, що є "мало надії" на те, що Монголія доставить Путіна до МКС під час його візиту у вівторок.

"Путін має намір створити прецедент, за яким ордери на арешт МКС ігноруються. Йому не вдалося досягти цього з Південною Африкою та Бразилією, тому він звернувся до Монголії", - підкреслив нардеп. Ця країна, розташована між Китаєм на півдні та Росією на півночі, значною мірою залежить від своїх великих сусідів. Путін, на думку Мережка, прагне скористатися цією залежністю, щоб підірвати дію ордера МКС.

Речник Кремля Дмитро Пєсков на минулотижневій пресконференції зазначив журналістам, що адміністрація "не переймається" запланованим візитом. Він підкреслив: "Ми маємо чудові стосунки з нашими монгольськими партнерами. Безумовно, всі деталі візиту президента були ретельно опрацьовані".

Related posts