Рак грудної залози: способи виявлення та профілактики захворювання.


Сьогодні Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози. В Україні це найпоширеніший тип онкології серед жінок. Чому хворобу пацієнти та медики називають підступною? Як її виявити на ранній стадії? Та чи існують методи запобігання недузі? Про все це розкаже Анастасія Пелешок.

Юлія погодилася на інтерв'ю, залишаючи своє обличчя в тіні. Їй 46 років, у неї є доросла донька, і вона завжди вела активний спосіб життя, не зловживаючи шкідливими звичками. Про свій діагноз – онкологію – жінка дізналася рік тому.

Юлія, пацієнтка Національного центру хірургії та трансплантології імені Шалімова.

Отак приймаючи душ я обнаружила це утворення. І якби я його раніше відчула б, я уже била б на сполох, а так ні. Я по гарячих слідах почала зразу шукати лікаря по профілю. Проведене було МРТ, УЗІ, була взята біопсія, ну й обнаружився рак молочної залози другої стадії.

В Україні, за даними центру Громадського здоров'я, рак грудей - найпоширеніший серед усіх онкозахворювань у жінок від 35 до 54 років.

Олена Запорожська, керівник відділу профілактики неінфекційних захворювань у Центрі громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України:

Зросла кількість випадків, коли діагноз ставлять на 3-4 стадіях хвороби. Наприклад, у 2020 році цей показник складав 26 %, а у 2023 році вже досяг 28,2 %. Це може бути пов'язано з тим, що жінки почали пізніше звертатися за медичною допомогою, або через обмежений доступ до лікарів, що призводить до запізнілих візитів. У результаті, ми спостерігаємо збільшення цього показника.

Жінки завжди не поспішали відвідувати лікаря. У часи війни вони ще менше звертаються за медичною допомогою для обстеження свого здоров'я.

Олена Дмитренко, завідувачка консультативно-поліклінічного відділення Національного Центру хірургії і трансплантології ім. Шалімова:

Якимось чином наші жінки часто не надають належної уваги здоров'ю своїх молочних залоз і рідко відвідують відповідних спеціалістів без наявності проблеми. Зазвичай вони йдуть на прийом лише в разі виникнення симптомів або за направленням гінеколога на профілактичний огляд.

Рак молочних залоз - хвороба підступна, розвивається здебільшого безсимптомно. Жінки звертаються до лікаря, лише відчувши на дотик ущільнення м'яких тканин або біль в області молочних залоз. Утім, що раніше почати лікування, то ефективнішим воно буде, наголошують медики.

Олег Денека, спеціаліст у галузі мамології та хірургії:

Те, що пацієнтка може виявити самостійно, зазвичай становить близько 2 сантиметрів, і в цьому випадку вже йдеться про другу стадію. Лікар теж може виявити утворення такого ж розміру або менше, тоді як мамографія здатна виявити новоутворення розміром всього 3-4 міліметри. Мамографія повинна використовуватися як доповнення до програми скринінгу. Самостійні огляди не можуть замінити сучасні методи діагностики захворювань.

Анастасія Пелешок, журналістка:

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, кожна п'ята смерть від раку молочної залози - спричинена вживанням алкоголю, зайвою вагою та ожирінням, або ж фізичною інертністю. Ризик захворіти підвищує також надмірна засмага, генетична схильність і вік. Утім, лікарі кажуть: виявляють хворобу і в пацієнток, які не мають певного фактора ризику. А тому радять жінкам за 40 регулярні обстеження.

В Україні зробити це можна безкоштовно.

Олена Запорожська, керівник відділу профілактики неінфекційних захворювань у Центрі громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України:

Якщо жінка відчуває певні симптоми, їй слід звернутися до свого сімейного лікаря. Лікар проведе аналіз ризикових факторів, огляне пацієнтку і, у разі необхідності, направить її до мамолога для подальшого обстеження.

Гінеколог може направити пацієнтку до мамолога, проте медики рекомендують не зволікати і встановити собі правило щорічно проходити необхідні обстеження для підтримки жіночого здоров'я.

Леся Єременко – лікар-гінеколог.

Обов'язково треба зробити УЗД органів малого таза і обов'язково має бути цитологія, цитологічне дослідження шийки матки або пап-тест, потім гінеколог відправляє пацієнтку до мамолога і на мамографію, але це все після 40 років, до 40 - на УЗД молочної залози.

Виявити онкологію - значить, перемогти її, впевнена наша героїня. Після року лікування Юлія змогла подолати недугу. Закликає інших не повторювати її помилок.

Юлія, пацієнтка Національного центру хірургії та трансплантології імені Шалімова.

Халатність в чому моя, що я не ходила кожні пів року як надо для жінки ходить і обстежуватись, оце моя вина. Скажу кожній: провіряйся.

Анастасія Пелешок, журналістка:

Related posts