Ринок медичних грибів: Як біотехнології допомагають українцям впоратися з постійним стресом.


Чому я вирішив вкласти кошти в виробництво біотехнологічних продуктів, що містять мусцимол, на початку великої війни, і чому вважаю цю сферу перспективною?

Я працював у трейдингу і фінансах, розвивав роздрібний бізнес, займався інвестиціями. Та порівняно нещодавно в моєму професійному житті сталася, мабуть, найнестандартніша подія -- я запросив команду науковців для роботи з грибами конкретного виду, а саме Amanita Muscaria (червоний мухомор). На наших потужностях у Київській області із зібраної сировини вони елімінують чисту і безпечну діючу речовину -- ізолят мусцимолу. Звідти, розфасований по капсулах у конкретному дозуванні (1 г), нейропротектор поїде до своїх покупців -- людей, що прагнуть подбати про своє ментальне здоровʼя.

Наше сьогодення викликає тривогу – світ перебуває в полоні антидепресантів. Лише в 2020 році кількість рецептів на препарати для лікування тривожності та депресії зросла до 34,1% та 18,6% відповідно. Сьогодні, згідно з даними ВООЗ, кожна друга людина на планеті стикається з різними психічними розладами, а економічні втрати, пов'язані з цими проблемами, можуть досягати 4% від валового внутрішнього продукту. У контексті України, за результатами досліджень, 77% населення перебуває у стані постійного стресу. Ще в 2022 році прогнозувалося, що не менше 15 мільйонів українців звернуться по допомогу у питаннях ментального здоров'я, з яких близько 3-4 мільйонів потребуватимуть медикаментозного лікування. Навряд чи до 2024 року ці цифри стали меншими.

Паралельно з підвищенням популярності рецептурних медикаментів зросла також зацікавленість рослинними засобами, які можуть підтримувати психічне здоров'я. Особливу увагу привертають гриби: згідно з різними оцінками, світовий ринок лікарських (функціональних) грибів складає від 31 до 34 мільярдів доларів і має потенціал для щорічного зростання на 8% до 2031 року. На відміну від України, де "грибні" продукти все ще мають певні стереотипи, в багатьох інших країнах їх визнають прийнятною альтернативою традиційним фармацевтичним засобам.

На початку масштабного вторгнення багато з моїх знайомих, а також я сам, були змушені включити до свого щоденного життя протитривожні препарати. Під час однієї з зустрічей один з друзів поділився досвідом вживання сушених мухоморів, відверто розповівши про свої враження — як позитивні, так і негативні. Це спонукало мене глибше дослідити цю тему, і я був вражений, дізнавшись, що людство використовує рослинні засоби не лише для підтримки психічного здоров'я, але й для розширення можливостей мозку протягом довгого часу. Справжній прорив відбувся в 1964 році, коли троє японських науковців змогли розкласти Amanita Muscaria на його складові: іботеїнову кислоту, мускарин і мусцимол. Вони дійшли висновку, що саме мусцимол є відповідальним за терапевтичний і певний релаксуючий ефект, але лише в ізоляції від інших складових.

Нас зацікавила перспектива мусцимолу насамперед як протитривожного препарату. Першою компанією у світі, що провела доклінічні дослідження мусцимолу, стала публічна канадська фірма Psyched Wellness. Протягом трьох місяців представники компанії вивчали, чи є екстракт мусцимолу, виділений з Amanita Muscaria, токсичним для людей. Результат дослідження довів безпеку цієї речовини та повну відсутність будь-яких побічних ефектів у контрольній групі, що вживала препарат один раз на день упродовж 90 діб. Після цього компанія вивела на ринок Канади та США препарат для поліпшення сну із мусцимолом, що отримав усі потрібні сертифікати та сертифікацію self-GRAS від FDA.

То ж ми з партнерами створили компанію Mindful Horizons із кастомізованою виробничою лінією та залучили вчених -- експертів з клінічних дослідів, хіміків, хіміків-технологів, біологів тощо: нашою метою було підійти до справи технологічно, а не обмежуватись розповсюдженим мікродозінгом сушених грибів. Протягом кількох місяців вишукували та вивчали різноманітні дослідження щодо вживання грибів із лікувальною метою на Pubmed та Scopus, можливості ізоляції молекули мусцимолу. А також займалися питаннями стандартизації. Врешті ми маємо великий потенціал в Україні у вигляді місць наявності речовини (Карпати) і нашою задачею було зробити її безпечною для споживача.

Перші позитивні результати, які підтверджують можливість ізоляції молекули та отримання чистого продукту без шкідливих елементів, були досягнуті наприкінці 2022 року. Наразі ми успішно працюємо в Київській області, де реалізуємо повний цикл виробництва — від збору сировини в західній Україні, зокрема в Карпатах, до підготовки, екстракції, очищення та отримання готового продукту. Ми отримали всі необхідні сертифікати в Україні, почали реалізацію продукції та вже отримали більше 100 відгуків від клієнтів. Тепер ми готуємось вийти на ринок США, де ринок харчових добавок оцінюється в 200 мільярдів доларів і, згідно з прогнозами, щорічно зростатиме на 6,5%. Споживачі сприяли справжньому "грибному буму": у майже кожному супермаркеті можна знайти какао, каву або чай з грибами, не кажучи вже про капсули.

Ми усвідомлено відмовилися від ідеї створення саме медичного препарату: мусцимол, при всій його користі та потенціалі, не може наразі бути заміною рецептурним лікам -- це питання ще не досліджене. Проте певні доклінічні дослідження, які не є юридично обов'язковими, ми все ж таки вирішили зробити через дві важливі причини: довести безпечність препарату та зрозуміти як впливає тривале споживання на організм. Наші дослідження не підтвердили інформацію про шкідливість речовини для людей. Держлікслужба також офіційно підтверджує, що речовина мусцимол (хімічна назва 5-(амінометил)-ізоксазол-3-ол) не включена до затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Приблизно 1,5 мільйона гривень з особистих заощаджень було витрачено на етап досліджень, що дозволило стандартизувати процес екстракції мусцимолу. Загальний обсяг інвестицій, який охоплює всі етапи досліджень, проєктування, комплектації та будівництва виробничих потужностей, становить близько 38 мільйонів гривень.

Перший продаж продукту Muscimol One в Україні відбувся 27 червня 2024 року. З того часу реалізовано приблизно 1 тисячу курсів, які складаються з 15 пігулок, кожен з яких коштує 1 950 гривень. При розширенні на міжнародні ринки виробництво залишиться в Україні, але буде збільшено в чотири рази: наразі потужності становлять 15 тисяч курсів на місяць (з 3 тонн висушених грибів компанія може виготовити 100 тисяч курсів) з можливістю після найближчої модернізації технологічних процесів досягти 30 тисяч курсів на місяць.

Події останніх років в усьому світі спровокували стрімке зростання інтересу до власного здоровʼя та самопочуття. Відповідно зросла кількість досліджень і рослинних продуктів та їхнього впливу на здоровʼя людей. Судячи з усього, цей інтерес тільки буде збільшуватися: і з боку споживачів, і з боку науковців.

Related posts