Викрадено 290 мільйонів гривень на Чернівецькій митниці: організатор передасть 2 мільйони гривень на потреби Збройних Сил України.


Чотири учасники справи, пов'язаної з розкраданням 290 мільйонів гривень на Чернівецькій митниці, погодилися на угоду про визнання своєї провини. Вони зобов'язалися внести 2 мільйони гривень на підтримку Збройних сил України та компенсувати державі 83,2 мільйона гривень завданих збитків.

Згідно з інформацією, наданою Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою, 20 вересня Вищий антикорупційний суд затвердив угоду про визнання вини з боку організаторів схеми. Як інформує журналіст Олег Новіков, мова йде про:

Угода вимагає від учасників надання чесних і детальних свідчень про участь та роль інших осіб у цій схемі. Незважаючи на це, суд вирішив звільнити зазначених осіб від основного покарання у вигляді позбавлення волі, встановивши їм випробувальний термін тривалістю 3 роки.

Співорганізатора зобов'язали протягом року після затвердження угоди повністю відшкодувати державі збитки в розмірі 83 259 397,28 грн, які виникли через дії учасників його організованої злочинної групи. Крім того, він має перерахувати 2 млн грн на підтримку Збройних сил України в рамках проєкту UNITED24 "Армія Дронів". Також застави, внесені трьома іншими співучасниками в сумі понад 10,9 млн грн за судовим вироком, підтверджуючим укладену угоду, будуть спрямовані на "Армію Дронів".

Проте Кушніра також судять у справі, пов'язаній з хабарем, який він нібито дав колишньому голові Чернівецької облради Івану Мунтяну. У разі, якщо ВАКС визнає його провину, йому може загрожувати ув'язнення терміном від 5 до 10 років з можливістю конфіскації майна.

Як працювала схема на Чернівецькій митниці

Згідно з інформацією, отриманою в ході розслідування, в період з 2017 по 2019 рік через пропускний пункт на українсько-румунському кордоні вантажівки завозили товари, використовуючи фальшиві документи. Як зазначає Новіков, йдеться про митний пост "Вадул - Сірет".

У цьому випадку використовувалися знижені ставки імпортного мита, включаючи й нульові. Новіков зазначив, що учасники схеми організували незаконний імпорт високоліквідних товарів з Туреччини, таких як одяг, взуття та аксесуари, оформлюючи транспорти з ними як порожні або маскуючи їх під "товари прикриття" (тканини, ДСП, цеглу), які мали істотно нижчу митну вартість.

"У деяких випадках транспортні засоби з товарами при в'їзді на митну територію України заявлялися як порожні. Керівництвом митниці було забезпечено позачерговий пропуск таких автомобілів та безперешкодне митне оформлення задекларованих товарів "групи прикриття", - розповіли у САП.

Подальша подорож транспорту здійснювалася до складів бізнесменів. У цих місцях з високою ліквідністю товари вивантажувалися й продавалися, а натомість завантажувалися "прикривні товари", які потім відправлялися на митний пост "Чернівці" для оформлення та сплати зменшених митних зборів.

У відомстві повідомили, що ці схеми функціонували протягом тривалого періоду, а їх учасники демонстрували цинічність і безпосередність. Наприклад, коли журналісти намагалися викрити злочинну організацію, керівництво митниці влаштувало напад на них.

Related posts