Що робити з чорнобривцями після їх цвітіння: внесення добрив, мульчування, а також заходи проти шкідників і хвороб.


Чорнобривці в Україні – це одна з найулюбленіших і найпоширеніших квітів. Їх можна зустріти в садках, на клумбах, а також на приватних та присадибних територіях, де вони ростуть постійно. Що ж робити з чорнобривцями після їх цвітіння? Після збору насіння не слід спалювати рослину, адже вона може принести користь, зокрема, для поліпшення якості ґрунту.

Наприкінці теплого сезону, у вересні та жовтні, коли закінчується цвітіння та звільняються квітники, чорнобривці використовуються для підготовки грядок. Вирвані із землі кущики, подрібнюються разом із квітками, коренем, розкидаються по землі та перекопуються. Рекомендована глибина загортання 20-30 см. Особливу користь нададуть чорнобривці грядкам для моркви, капусти, часнику, полуниці, цибулі, томатів.

Восени, під час збору врожаю чорнобривців, є можливість обрізати надземну частину рослин, залишаючи коріння в ґрунті. Це дозволить кореневищам зимувати, що допоможе зберегти мікроелементи в ґрунті і поліпшити його здатність утримувати вологу та пропускати повітря.

Чорнобривці є потужним засобом у боротьбі з різними шкідниками, зокрема, вони особливо корисні для захисту полуниці від гнильних захворювань та нематод.

Можна використовувати подрібнені суцвіття-кошики та навіть стебла з листям, закопуючи їх безпосередньо в землю. Таким чином вдасться відлякати нематоду та довгоносика, які вважаються одними з найнебезпечніших шкідників полуниці. Вся справа у фітонцидах, що виділяються чорнобривцями. Саме вони відлякують комах. Для цього подрібнене листя, стебла бутони полуниці потрібно покласти в лунку під час її посадки, що захистить полуницю на декілька років і від таких хвороб як сіра, біла, чорна гниль, біла плямистість, фузаріоз, антракноз, коренева гниль. Аналогічну процедуру можна робити для інших осінніх посадок, наприклад, того ж часнику.

Чорнобривці відіграють важливу роль у покращенні якості компосту. Перед додаванням їх великі стебла потрібно подрібнити за допомогою секатора або лопати. Після цього рослинну масу розміщують у компостній купі, накриваючи її шаром старого компосту та іншої органічної речовини.

Можна зробити компост лише з самих чорнобривців. Рослини у подрібненому вигляді слід щільно утрамбувати та залити водою. У такому вигляді настоюватись протягом 15-20 днів. Після цього розчинити настій у воді у співвідношенні 1 до 10. Отриманим розчином можна поливати рослини восени перед зимівлею.

Для зимового утеплення чорнобривці можуть бути використані як у цілому вигляді, так і в подрібненому. Щоб затримати сніг на грядках, рослини, вирвані з корінням, розкладають на поверхні землі. Це укриття не лише сприяє утриманню снігу та формує повітряний прошарок, а й відлякує гризунів і зайців.

Якщо ви висушите велику кількість чорнобривців, у наступному сезоні їх можна буде застосовувати для створення настоїв, які допоможуть боротися зі шкідниками.

Настій для боротьби з попелиць готується наступним чином: необхідно залити сухі чорнобривці водою у пропорції 1:10 і залишити у прохолодному, темному місці на 2-3 дні. Після завершення цього часу, настій слід процідити і додати невелику кількість господарського мила — приблизно 40-50 грамів. Ретельно перемішайте, щоб мило повністю розчинилося. Цей засіб можна використовувати як для профілактики, так і для активної боротьби з попелиць.

Related posts