Стефанішина: питання про приєднання України до НАТО без урахування окупованих територій не підлягає обговоренню.
Вступ України до НАТО стане можливим лише після завершення війни, однак отримання запрошення до альянсу може суттєво змінити обставини, зауважила вона.
Питання про прийняття України до НАТО без окупованих територій не обговорюється. Про це заявила віце-прем'єр-міністерка України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та міністерка юстиції Ольга Стефанишина.
Вона зазначила, що Україна отримає запрошення до Північноатлантичного альянсу лише в межах, встановлених у 1991 році.
"Подібні розмови не мали місця. Україна безумовно отримає запрошення до НАТО в рамках 1991 року, і це питання не підлягає обговоренню. Це не є предметом для дискусії", - цитує Стефанішину "РБК Україна".
Міністерка підкреслила, що Україні вдасться стати членом НАТО лише після завершення війни, проте отримання запрошення до альянсу може суттєво вплинути на ситуацію.
"При отриманні запрошення складається протокол про приєднання, в якому вказують і терміни, і реформи, які потрібно зробити. Це нестрашні реформи, але це згодом. Нині головне - запрошення", - пояснила Ольга Стефанишина. При цьому вона зазначила, що запрошення України в НАТО ніяк не буде пов'язане ні з просуванням на фронті, ні з територіями.
Напередодні, 18 жовтня, міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс висловив думку про важливість обговорення критеріїв, за якими Київ може отримати запрошення до альянсу.
За його словами, союзникам потрібно виробити "чіткі критерії", яким Україна має відповідати для отримання запрошення.
"Без цієї ясності я не думаю, що всі 32 союзники погодяться на запрошення", - зазначив він.
На питання про те, які умови необхідно виконати Україні, Брекельманс згадав боротьбу з корупцією, наголосивши, що модернізація українських збройних сил має супроводжуватися оцінкою прогресу у цій сфері.
16 жовтня Президент України Володимир Зеленський виступив у Верховній Раді з презентацією "плану перемоги", який складається з п'яти ключових аспектів та трьох конфіденційних доповнень.
Чотири із них Київ планує реалізувати до кінця 2024 року. Ключовим пріоритетом для України, згідно з планом Зеленського, є отримання запрошення до НАТО.
Проте постпред США при НАТО Джуліанна Сміт того ж дня заявила, що найближчим часом Україна не зможе вступити до альянсу.
"Зараз ми не перебуваємо на етапі, коли можемо в короткостроковій перспективі запропонувати Україні запрошення", - зазначила вона, додавши, що переговори продовжуються.
Фон події. Нагадаємо, що радник президента Байдена, Джейк Салліван, нещодавно зазначив, що Україні слід реалізувати певні реформи, перш ніж отримати статус члена НАТО.