"Непомітна пандемія": війна в Україні сприяє поширенню супербактерій, стійких до антибіотиків, - The Sunday Times
Війна в Україні поглибила розвиток мутованих супербактерій, які можуть протистояти антибіотикам.
Медики стверджують, що ситуація з солдатом, якому довелося ампутувати ногу через невдачу антибіотиків у боротьбі з інфекцією, свідчить про наростаючу кризу, повідомляє UAINFO.org з посиланням на The Sunday Times.
Спочатку медичний персонал найбільше турбували значні осколкові рани у 35-річного бійця, але ці ушкодження швидко вдалося вилікувати в лікарні Святого Георгія, розташованій на півдні Лондона. Проте виникла серйозніша проблема — у глибоких вибухових ранах на лівій нозі з'явилася бактеріальна інфекція.
Комбінація п'яти різних антибіотиків не змогла знищити бактерії. Оскільки рана продовжувала гноїтися, лікарі змінили план лікування, спробувавши чотири інші препарати, включаючи колістин, "останній рубіж" антибіотиків, відомий своїми сильними побічними діями, який застосовують, коли інші методи неефективні. Однак і ці ліки мали обмежену ефективність.
Десятиліттями лікарі попереджали про антиутопічне майбутнє, у якому антибіотики стануть марними. Щоб врятувати життя солдата від мутованих супербактерій, довелося ампутувати ногу по коліно.
Почитайте ще: У Києві активізувалися "Омікрон" і "Флірт": які ознаки коронавірусу 2024 року та як захиститися
Доктор Люк Мур, консультант з інфекційних хвороб лікарні Челсі та Вестмінстера, котрого залучили для підтримки у лікуванні військовослужбовця, назвав антимікробну резистентність, відому як AMR, "тихою пандемією".
Якщо бактерії продовжуватимуть еволюціонувати, це може створити серйозну загрозу навіть для рутинних медичних процедур. Звичайна операція з видалення мигдаликів у дитини може стати небезпечною для її життя.
"Якщо ми не розкришимо цей горіх, це загрожує всьому іншому, що ми робимо. Це загрожує нашій здатності виконувати прості хірургічні операції; це загрожує нашій здатності надавати хіміотерапію хворим на рак", - сказав Мур.
Починається нова битва, щоб запобігти цьому жахливому результату. Світові лідери, які цього місяця збираються на Генеральній асамблеї ООН у Нью-Йорку, намагатимуться досягти угоди щодо запобігання загрозі супербактерії.
Сер Дама Саллі Девіс, яка раніше обіймала посаду головного лікаря Великої Британії і зараз є спеціальним посланцем з питань антимікробної резистентності, зазначила: "Нам слід перейти від слів до справ".
Свіже поле протистояння
Описаний вище інцидент не був поодиноким випадком. Подібні повідомлення надійшли з Норвегії, Нідерландів та Німеччини, де лікарні також надавали медичну допомогу солдатам з України.
Крістіан Рісбек, професор клінічної бактеріології Лундського університету у Швеції, минулого року провів дослідження, у якому перевірив зразки 141 пацієнта, які лікуються в українських лікарнях.
"Я ще ніколи не зустрічав такого рівня опору. Це було найжахливіше, що мені доводилося бачити. Ці бактерії виявилися надзвичайно стійкими", - зазначив він.
Рекомендуємо ознайомитися з матеріалом: В Україні захворюваність на COVID-19 збільшилася у шість разів: скільки пацієнтів перебувають у лікарнях.
У дев'яти зразках, які він протестував, бактерії були стійкі до кожного доступного антибіотика.
Україна стала останнім бастіоном у боротьбі з супербактеріями. Це проблема, яка торкається не лише військових. У дослідженні було проаналізовано вісім зразків від новонароджених немовлят, хворих на пневмонію.
"Пацієнти, серед яких як солдати, так і цивільні, опиняються в медичних закладах, розташованих поруч із зоною бойових дій. Ситуація дуже заплутана, і всі вони змішані", - зазначив Рісбек.
В таких обставинах супербактерії процвітають. Військовослужбовець відвідав чотири лікарні в Україні: в одній із них він заразився бактеріями, через що втратив ногу.
"Інфікування бактеріями, які найважче піддаються лікуванню, відбувається не біля рову на полі бою, це майже завжди в медичних закладах", - сказав Мур.
Генетичний код танцівника
Вчений Олександр Флемінг, чиє відкриття в 1928 році пеніциліну змінило медицину, першим попередив про фундаментальну слабкість антибіотиків. Приймаючи Нобелівську премію за своє відкриття в 1945 році, він сказав: "Існує небезпека, що необізнана людина може легко прийняти собі недостатню дозу і, піддаючи свої мікроби несмертельній кількості препарату, зробити їх стійкими".
Протягом майже ста років антибіотики займали центральне місце в сучасній медицині. Однак з кожним новим поколінням антибіотиків мікроби стають все більш стійкими до них, завдяки швидкій еволюції.
Як тільки починається інтенсивне застосування антибіотиків, бактерії активніше виробляють резистентність через селективний тиск. Це приклад природного відбору. Однак бактерії мають особливу здатність до розвитку — вони можуть обмінюватися генами з іншими штамами. Плазміди є невеликими кільцевими фрагментами ДНК, які можуть перескакувати між бактеріями, переносячи гени стійкості від одного виду до іншого. Про це розповів Крейг Маклін, професор еволюції та мікробіології з Оксфордського університету.
У медичних закладах, де пацієнти з різноманітними інфекціями перебувають в одному місці, виникає специфічна небезпека через перенесення генетичних особливостей між мікроорганізмами.
Якщо відсутні належні процедури контролю інфекцій, виникає ідеальна ситуація для змішування бактерій, що сприяє обміну генами, а також інтенсивне використання антибіотиків створює потужний селекційний тиск для розвитку стійкості, - зазначив Маклін.
Непомітна небезпека
У 2014 році урядовий огляд під керівництвом лорда О'Ніла з Гетлі прогнозував, що стійкі супербактерії вбиватимуть десять мільйонів людей на рік у всьому світі до 2050 року. Але цей повзучий жах ближче, ніж ми думали. Дослідження, опубліковане в медичному журналі The Lancet у 2022 році, показало, що у 2019 році було 4,95 мільйона смертей, пов'язаних із стійкими до ліків бактеріальними інфекціями, з яких 1,27 мільйона були безпосередньо пов'язані з супербактеріями.
Доктор Колін Браун, заступник директора з антимікробної резистентності в Агентстві охорони здоров'я Великої Британії, сказав: "Цифри будуть тільки зростати, зростати і зростати. Це не проблема майбутнього - це проблема тут і зараз".
Це не тільки проблема регіонів конфліктів і віддалених територій. У 2022 році у Великій Британії понад 58 000 осіб заразилися інфекцією, стійкою до антибіотиків, що на 4 відсотки більше порівняно з попереднім роком. Щорічно в країні від таких інфекцій помирає близько 8000 людей.
92-річна Есме Гарріс із Соліхалла неподалік Бірмінгема є вразливою до легеневих інфекцій через генетичний дефект, відомий як дефіцит альфа-1 антитрипсину. Раніше її стан вдавалося тримати під контролем, але ситуація загострилася після зараження стійкою супербактерією під назвою псевдомонас. Антибіотик амоксицилін, який зазвичай ефективно справлявся з інфекціями, перестав діяти. Упродовж періоду з березня 2020 року по листопад 2022 року її дев'ять разів довелося госпіталізувати.
Щоразу, коли її доставляли до лікарні швидкої допомоги, лікарям доводилося використовувати метод проб і помилок, по черзі застосовуючи різні антибіотики, щоб побачити, що спрацює. У квітні 2022 року вона ледь не померла, оскільки ліки за ліками не давали результатів.
"Вона не була готова померти. Попри на 89 років, вона благала консультанта врятувати її", - розповіла дочка жінки.
Зрештою, Гарріс витримала лікування, і медики призначили їй звичайний антибіотик азитроміцин, який наразі виявився ефективним. Однак, є ризик, що з часом і цей медикамент може втратити свою дієвість.
Пошук рішення
Незважаючи на серйозність загрози, кількість виписаних рецептів на антибіотики у Великій Британії зростала протягом останніх трьох років. Приблизно 20% з тих, що призначаються лікарями загальної практики, використовуються для лікування недуг, проти яких ці ліки неефективні.
Ситуація ускладнюється тим, що з 1980-х років не з'явилося жодних нових класів антибіотиків. Крім того, лише незначна кількість фармацевтичних компаній намагається розробити нові антибіотики, оскільки вони усвідомлюють, що навіть у разі успішного виходу на ринок, їх застосування буде обмеженим через побоювання щодо розвитку резистентності. Проте, існують й інші рішення.
"Ми проводимо випробування в Брістолі, спрямовані на оптову зміну антибіотиків, які ми надаємо в рамках первинної медичної допомоги при інфекціях сечовивідних шляхів. Ми хочемо побачити, чи може використання альтернативного антибіотика з іншим протоколом резистентності знизити її", - сказав Браун.
Девіс перебувала на передовій боротьби з цією проблемою як у Великій Британії, так і за її межами. За її словами, одним із головних аспектів проблеми є те, що лікарі загальної практики часто не можуть визначити, чи має хвора дитина вірусну інфекцію, проти якої антибіотики безсилі, чи бактеріальну інфекцію, для лікування якої антибіотики можуть бути швидко ефективними.
Професорка виступає за укладення нових глобальних угод з питань застосування антибіотиків та пропонує створити нову наукову групу за прикладом Міжурядової групи експертів зі зміни клімату.
На останньому високорівневому засіданні ООН з проблем антимікробної стійкості у 2016 році панували значні сподівання на досягнення прориву.
"Це збільшило рівень обізнаності, але не призвело до такої кількості дій, на які я, можливо, з наївністю сподівався. Однак цього разу ми повертаємося з великим ентузіазмом на нову зустріч, а політичні діячі надають нам значну підтримку", - зазначила Девіс.
Метою переговорів є заснування нових дипломатичних установ. Проте, без міжнародної угоди реальні завдання, такі як зменшення глобального використання антибіотиків і розробка нових, залишаться недосяжними.
Джон-Арне Роттінген, виконавчий директор Wellcome Trust і учасник переговорів, зазначив: "Необхідно визначити глобальну ціль, спрямовану на суттєве зниження проблеми, аби держави могли звітувати про досягнутий прогрес".
Для Мура, медика з Лондона, ці міжнародні зібрання мають критичне значення. "Ми повинні вчитися на своїх промахах, обмінюватися цим досвідом і спільно діяти на глобальному рівні. Адже це майбутній виклик для сучасної системи охорони здоров'я", - зазначив він.