У Кривому Розі спалахнув конфлікт навколо військового поховання: родичі переживають за можливу втрату могил своїх близьких.


Скандал навколо меморіального комплексу почесних поховань здійнявся у Кривому Розі. Поховання лише військовослужбовців там проводять з 22 року, але коли мова зайшла про втілення масштабного проєкту - думки матерів та дружин полеглих героїв розійшлися. І не лише через камінь, з якого пропонували зробити надгробок, а й через місце, де ховають Героїв? Чому? Розбиралася Олена Мендалюк.

Світлана - вдова героя, який віддав своє життя за батьківщину.

Коли я відчуваю себе зовсім неважко, я вирушаю до свого чоловіка, і він надихає мене знову.

Світлана регулярно відвідує кладовище, де спочиває її чоловік-герой. Євген Ткаченко, військовослужбовець, віддав своє життя у боях на Луганщині у 2022 році.

Світлана - вдова героя, який віддав своє життя за батьківщину.

Він загинув у селищі Білогорівка, що в Луганській області. Спочатку відбувся штурм їхніх позицій, а згодом їх обстріляли артилерійським вогнем з усіх боків. Під час виконання свого бойового завдання він загинув. Я прагнула, щоб його поховали серед побратимів, серед своїх товаришів по службі.

На старті широкомасштабної агресії в Кривому Розі було облаштовано спеціальний сектор на місцевому кладовищі для почесних поховань. Цей куточок призначений виключно для воїнів, які загинули в боях.

У 2023 році уряд ухвалив рішення про створення меморіального комплексу. Проте незабаром спалахнув гучний скандал. Родичі загиблих героїв повідомляють, що проєкт не був винесений на громадські обговорення або конкурс. Орієнтовна вартість складає приблизно сто двадцять мільйонів гривень, а тендери вже були проведені.

Ірина Ковальова - мати, яка втратила сина, що служив у війську.

У серпні 2023 року були оголошені результати торгів, і спільнота, вибачте, пережила справжній шок. Вона вибухнула від обурення, адже нас не запросили до обговорення. Ніхто не звернувся до нас, щоб дізнатися, чого ми прагнемо, яке у нас бачення та які пропозиції, адже, вибачте, це стосується нашого найціннішого – могил наших близьких.

Та найбільше близьких обурює те, з якого матеріалу хочуть створити комплекс - червоний граніт. Він, за проєктом, має бути усюди: від доріжок і до надмогильних хрестів.

Світлана - вдова героя, який віддав своє життя за батьківщину.

Мене охоплює жах, коли я уявляю, що це місце сили буде оформлено в червоних тонах. Я вже усвідомлюю, скільки молодих життів було втрачено. Знаю про проливання крові, але не хочу щоразу стикається з цим візуально.

Окрім цього, усі могили можуть зрівняти, бо немає геодезичного висновку. Проти такого категорично виступають рідні.

Коли ми підіймаємося до могили мого чоловіка, помічаємо, що її край розташований приблизно на половині від першої могили. Це означає, що між чотирма могилами є певне зміщення, яке становить близько метра. Я абсолютно не впевнена, де саме буде мій чоловік: чи зможуть люди ходити по його могилі, чи вона буде повністю залита бетоном.

Місце остаточного поховання близьких у меморіальному комплексі залишає багато запитань, оскільки це не було чітко вказано в проєкті. Ця невизначеність викликає занепокоєння у дружини загиблого снайпера Тетяни Гори.

Тетяна Гора - дружина військового, який загинув на службі.

Якщо вони дотримуватимуться всіх деталей проєкту, виконуючи його з ідеальною точністю, я обов’язково відвідаю могилу мого чоловіка, навіть якщо це буде лише половина. А ті, хто розташований поруч, взагалі залишаються поза увагою.

Родичі загиблих героїв розпочали кампанію зі збору підписів на підтримку своїх вимог, виступаючи проти впровадження комплексу без урахування їхніх думок. Спочатку представники влади, здавалося, були готові до діалогу та пошуку компромісу, але...

Тетяна Резніченко - мати військового, який загинув.

Проте найважливішою проблемою, з якою ми намагаємося звернутися до нашої влади, але вони вперто ігнорують, є невідповідність між пам'ятником та реальним місцем поховання.

Активні дискусії тривають вже близько року, повідомляє голова об'єднання матерів загиблих військовослужбовців у Кривому Розі.

Наталія Король - голова ГО "Об'єднання солдатських матерів Криворіжжя" та ветеранів АТО/ООС":

У моїй організації деякі батьки підтримують цей проєкт, проте є й такі, які не поділяють цієї думки, і їх важко вмовити.

Угода так і не була досягнута. Внаслідок цього місцева адміністрація вирішила утриматися від зведення військового меморіалу.

Вікторія Третяк обіймає посаду голови постійної комісії, що займається питаннями ветеранів, родин загиблих та безвісти зниклих у Криворізькій міській раді.

Буде побудовано лише паркан, каплиця, ритуальний майданчик, центральні флагштоки й замощення площі, а безпосередньо будівництво меморіалу самого з козацькими хрестами поки здійснюватися не буде.

На місці почесних поховань будівельники вже залили фундамент під капличку, майданчик для поховальної процесії, зараз готують основу під паркан.

Related posts