Ураган та вибори: Байдену не залишалося нічого іншого, як ухвалити рішення щодо України, незважаючи на бажання уникнути цього кроку.
Летіти над Атлантикою, коли американці потерпають від рекордного урагану - це те, чим обов'язково скористався б Трамп. А так - далі буде
Спочатку надамо короткий контекст. 12 вересня в Німеччині були заплановані декілька ключових подій, які протягом останніх тижнів привертали значну увагу як в Україні, так і за її межами. По-перше, відбувався саміт лідерів США, Німеччини, Великої Британії та Франції, на якому планувалося обговорити у чотиристоронньому форматі подальшу підтримку нашої країни. По-друге, мало відбутися засідання "Рамштайн" за участю глав держав та урядів, яке очолював би Джо Байден, і на якому Президент Зеленський мав намір офіційно презентувати партнерам свій "План перемоги".
Проте у вівторок, 8 жовтня, візит Джо Байдена та державного секретаря США Ентоні Блінкена до Німеччини був скасований. Причиною цього рішення став наближаючий ураган "Мільтон", який прямує до Флориди і, за прогнозами, може стати найбільш катастрофічним за останнє століття. Білий дім вже закликав мешканців регіону до евакуації.
"Якщо комусь недостатньо переконливою видається заява Білого дому, що Байден і Блінкен скасували візит через ураган - пояснюю: до наближення ураганів у США ставляться психологічно приблизно так, як українці зараз до ракет, що летять на їхні голови", - написав на своїй сторінці у Фейсбуці колишній посол України в США Валерій Чалий.
Тож візит був скасований без зовнішньополітичного контексту, але з контекстом внутрішньополітичним: дії центральної демократичної адміністрації щодо подолання наслідків стихії будуть у центрі уваги американської передвиборчої кампанії. І в разі помилок, це звичайно використає штаб Дональда Трампа. Зрештою, вже активно використовує. Пропонуємо ознайомитися зі свіжою заявою політика в інтервʼю телеканалу Fox News: "Адміністрація Байдена вклала в Україну майже 300 мільярдів, натомість американцям пропонує 750 доларів для негайної допомоги у звʼязку з найгіршим ураганом, який будь-хто бачив". Простими словами, Трамп критикує Байдена у тому, що, мовляв, йому важливіша Україна, ніж Америка та американський народ.
Важливий ліричний відступ: Трамп знову грає на емоціях, заявлена ним сума підтримки Україні явно перебільшена. На початок серпня 2023 року Сполучені Штати вже надали нашій країні більше 60 мільярдів доларів допомоги з моменту початку повномасштабної агресії з боку Росії, з яких понад 43 мільярди доларів було виділено на військову підтримку. Крім того, у квітні цього року Конгрес США ухвалив новий пакет допомоги, що перевищує 60 мільярдів доларів.
І що ж тепер чекає на саміт "чотирьох" та зустріч у "Рамштайні"?
Скоріш за все, обидві події не скасують, але перенесуть. На коли? Точної дати наразі не озвучують, проте речниця Міноборони США Сабріна Сінгх допустила, що все це діло можуть об'єднати із засіданням міністрів оборони НАТО 17-18 жовтня. Як це вплине на ситуацію? Попри високий рівень очікувань, експерти заспокоюють: нічого критичного в цьому немає - зустріч же не скасували, а перенесли, отже, вона відбудеться.
"Поїхати за кордон і проігнорувати потужний ураган Байден точно не міг"
"На мій погляд, треба все ж таки розділяти ці події - запланований (і скасований або перенесений) візит президента США Байдена в Європу, його зустрічі, які планувалися, з лідерами деяких провідних європейських країн, і проведення зустрічі Контактної групи забезпечення воєнної підтримки України "Рамштайн" на вищому рівні", - коментує Укрінформу Володимир Фесенко.
Контактна група "Рамштайн" зазвичай проводить зустрічі приблизно раз на місяць, залучаючи міністрів оборони та представників Збройних сил країн-учасниць коаліції, що підтримує Україну. Ця зустріч обіцяла стати особливою, адже планувалася на вищому рівні вперше. Очікувалося, що вона стане важливою платформою для обговорення стратегічних питань, що стосуються "Плану перемоги" Президента Зеленського, а також для координації спільних дій на підтримку України та тиску на Росію з метою примусити агресора до переговорів щодо завершення військового конфлікту.
На думку експерта з політики, необхідно врахувати, що скасування візиту Байдена до Європи було ініційовано саме адміністрацією Білого дому. Цей візит мав стати прощальним для чинного президента США, перетворившись не лише на важливу стратегічну подію, а й на яскравий захід, що в першу чергу служив би інтересам самого Байдена.
"На зустрічах Байдена з європейськими лідерами мали обговорюватись не тільки питання, які пов'язані з Україною, а й із ситуацією на Близькому Сході, відносини з Китаєм тощо. Припускаю, що лідери також збиралися обговорювати й те, що робити в разі перемоги Трампа на виборах у США", - каже пан Фесенко.
Тож не в інтересах Байдена було скасовувати такі важливі зустрічі.
"Існує висока ймовірність того, що в даний час активно обговорюється та узгоджується новий формат цих зустрічей. Існує можливість, що їх проведуть у Сполучених Штатах. Відповідно, міністерська конференція Рамштайну може бути перенесена до США, оскільки ця подія буде поєднана з зустріччю міністрів оборони країн НАТО, запланованою на наступний тиждень. Інший варіант полягає в тому, що Байден відвідає Європу трохи пізніше. Саме тому до Вашингтона був запрошений Блінкен (який перебував у відрядженні, - ред.), щоб узгодити подальші кроки та знайти найкращий формат для реалізації запланованого на середину жовтня, але з деякими корективами та в новому форматі", - зазначає експерт.
Відправитися за кордон, нехтуючи сильним ураганом, що наближається до Флориди та східного узбережжя США, було б неприйнятним для Байдена з огляду на суспільні та державні інтереси країни, а також враховуючи контекст виборчої кампанії.
Якщо Байден проігнорував би ситуацію з цим ураганом, це могло б стати підставою для жорсткої критики з боку Трампа та республіканців, що, у свою чергу, вплинуло б на результати виборів 5 листопада. Тому скасування його візиту до Європи в умовах надзвичайної ситуації є цілком раціональним кроком. Не варто шукати в цьому жодної змови. Варто зауважити, що заплановані зустрічі в Європі, ймовірно, будуть перенесені на пізніший термін. Коли і як вони відбудуться, ми дізнаємося в найближчому майбутньому. Міністерську зустріч у форматі "Рамштайн" можна було б провести й у традиційному місці (на базі з такою ж назвою) 12 жовтня. Але, здається, як Байден, так і європейські лідери прагнуть провести її на більш високому рівні, ніж зазвичай, тому є ймовірність, що вона також буде перенесена. Деякі західні ЗМІ вже повідомляють про можливий розвиток подій у цьому напрямку, - підкреслює Володимир Фесенко.
"Якщо зустріч проведуть уже після американських виборів, і якщо на них переможе Трамп, то це суттєво вплине на її результати"
"На мою думку, тут поєднуються два важливі чинники - один з найпотужніших ураганів в історії Сполучених Штатів та наближення виборів президента. Саме тому вирішили перенести зустріч. Проведення заходу з участю Блінкена, чи навіть через відеозв'язок, було б невірним кроком, оскільки вже існувала домовленість про особисту зустріч на рівні лідерів", - зазначає міжнародний експерт Олександр Юсупов.
Крім того, планувалося обговорити питання, що мають критичне значення, зокрема, щодо детальніших заходів для інтеграції України в НАТО.
Час, коли відбудеться зустріч, залишається невизначеним. Якщо вона відбудеться після американських виборів і Трамп здобуде перемогу, це суттєво вплине на результати події. Багато учасників, ймовірно, захочуть спершу проконсультуватися з новообраним президентом США перед ухваленням важливих рішень. Навіть якщо б зустріч відбулася до виборів, перспектива повторного обрання Трампа все ще залишалася б актуальною, що змушувало б західних лідерів обережно підходити до своїх дій, аби не посилювати один з кандидатів, - зазначає пан Юсупов.
"Скасування поїздки через шторм - це не просто відмовка, а справжня об'єктивна причина."
Політолог Олег Саакян зазначає, що буревії в США відіграють важливу роль: "Американське суспільство максимально зосереджене на цій темі, особливо враховуючи, що поточний буревій може стати найсильнішим за століття. Команда Трампа вже висловила думку, що Байден виділив Україні мільярди доларів (деталі щодо його "підрахунків" ми вже обговорювали раніше, - ред.), в той час як постраждалі американці отримають по 750 доларів кожен. Це свідчить про те, що для Байдена питання України має пріоритет над проблемами своєї країни".
Якби на цьому тлі Байден поїхав до Німеччини, то це було б використано трампістами й мало б ефект електоральної бомби.
"Тому очевидно, що зараз уся американська еліта з-поміж демократів сидітиме в Сполучених Штатах і демонструватиме з усіх боків, що намагаються долати цей виклик найкращим чином. Бо зрозуміло, що все одно будуть негативні картинки, постраждалі, і необхідно зараз мінімізувати електоральні виклики, - каже пан Саакян. - А Байден, який у цей час летить над Атлантикою, коли американці страждають від буревію - це найгірше, що можна придумати з погляду електоральних процесів. Тому ще раз: я не думаю, що це якесь виправдання, прикриття неготовності щось конкретне заявити на "Рамштайні". Ні! Буревій насправді змішав усі карти на столі. Це перше".
Друге засідання "Рамштайну" планувалося провести під час державного візиту президента США до Німеччини, який відбувався вперше за останні 40 років. Експерт вважає, що це могло б стати своєрідною підтримкою для команди Байдена з боку Шольца в Німеччині, а також можливістю для Шольца зміцнити свої позиції в очах адміністрації Байдена.
"Байдена, якому зараз необхідно проводити урочисті заходи для формування та зміцнення іміджу мудрого керівника, який залишить слід в історії, а також сприятиме успіху Демократичної партії на виборах, оскільки окрім президентських, відбудуться й вибори до Конгресу. Яка дата наступного візиту може бути? Важко сказати. Я вважаю, що як тільки ситуація стабілізується, візит Байдена все ж відбудеться. Тож, зберігаємо спокій і не піддаємось паніці", - зазначає Олег Саакян.
"Перенести "Рамштайн" - це правильне рішення"
Олександр Мусієнко, очільник Центру військово-правових досліджень, висловив думку, що якби зустріч "Рамштайн" відбулася 12 жовтня, це могло б мати непередбачувані наслідки. Він зауважив, що деякі лідери держав, дізнавшись про відсутність президента Байдена на заході, могли б також вирішити скасувати свої візити, як уже вчинив президент Польщі Анджей Дуда.
Надсилаючи натомість своїх міністрів оборони або закордонних справ, можна зменшити медійну увагу до цієї події. Адже присутність президентів, прем'єрів та канцлерів на засіданні має зовсім інший вагомий підтекст, ніж участь делегацій нижчого рівня, - відзначив пан Мусієнко. - Тож перенесення "Рамштайну" є логічним рішенням, враховуючи потреби України, хоча це не зовсім позитивна новина для нас. Будемо чесними: усі сподівалися на цю зустріч, і тиждень справді є важливим і визначальним, але необхідно продовжувати співпрацю з партнерами, щоб забезпечити високий рівень представництва, включаючи можливість зустрічі з президентом США.
Експерт нагадав, як Байден не приїхав на форум миру у Швейцарію, який був важливим для України.
"Тепер він не зможе відвідати "Рамштайн"... Звичайно, у нього є вагома причина, тут нічого не скажеш. Але все ж таки, це відчувається якесь незадоволення, чи не так? І питання залишилося у повітрі: коли ж ми зможемо провести цю конференцію для подальшої підтримки України? Незабаром в США відбудуться вибори, і вся увага буде зосереджена на цьому, а внутрішні ресурси будуть задіяні. Ми з нетерпінням чекаємо результатів виборів і формування нової адміністрації, але сподіваємося, що до цього моменту Байден зможе зробити важливий крок, який об'єднає зусилля країн-партнерів на підтримку України. Зараз ситуація здається досить похмурою, але давайте не втрачати надії — ми вже переживали й інші бурі", - підсумував Олександр Мусієнко.
Додамо до цього: у нашого ворога також нервують, тому що бояться негативних для себе рішень, які обов'язково будуть. А це вже приємно. Правда?