В Україні вперше було надано винагороду особі, яка викрила корупційні дії.


Військовий отримав фінансову винагороду за розкриття випадків хабарництва в 2021 році.

У п'ятницю, 4 жовтня, в Україні відзначили перший випадок виплати винагороди за інформацію про корупцію. НАЗК провело фінансову виплату військовослужбовцю і колишньому державному службовцю, якому пропонували хабар у розмірі 24 мільйонів гривень, про що повідомила пресслужба агентства.

Згідно з інформацією, наданою НАЗК, особа, що виявила корупційні зловживання, є діючим військовослужбовцем, який у період 2020-2021 років обіймав посаду директора департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони. У 2021 році чоловіку було запропоновано хабар у розмірі 24 мільйони гривень за потрібний висновок аудиту стосовно контрактів Міноборони, який намагався дати колишній заступник начальника одного з управлінь міністерства.

"Це дозволило б компанії отримати повну оплату у понад 400 млн грн за облаштування спецоб'єкта та претендувати на майбутні договори з Міноборони", - повідомили у пресслужбі НАЗК.

У той період один із посадовців звернувся до правоохоронних органів з інформацією про корупційні дії, внаслідок чого НАБУ відкрила кримінальне провадження за частиною 3 статті 369 Кримінального кодексу України (отримання хабаря). У березні 2023 року особу, що потрапила під слідство, було засуджено до 4,5 років позбавлення волі.

Проте, на той момент суд відмовив викривачу в отриманні винагороди, вказавши, що він не має права на фінансову компенсацію за повідомлення про злочин, оскільки це було зроблено в рамках виконання його службових обов'язків. Чоловік вирішив оскаржити це рішення, і в результаті, наприкінці 2023 року, його апеляційна скарга була задоволена - Апеляційна палата ВАКС ухвалила рішення про виплату викривачу грошової винагороди.

Скільки саме грошей отримав викривач, у пресслужбі НАЗК не уточнили. Втім, агентство нагадало, що згідно зі ст. 53-7 Закону України "Про запобігання корупції" той, хто повідомить про факт корупції, може отримати 10% від розміру хабаря чи завданих державі збитків від злочину. Водночас розмір винагороди не може перевищувати 3000 мінімальних заробітних плат. Зазначимо, мінімальна зарплата станом на квітень 2024 року становить 8000 грн - отже, викривачі корупції можуть отримати до 24 млн грн винагороди.

Нагадаємо, що механізм виплат для викривачів корупційних дій був впроваджений ще у 2019 році. У прес-службі НАЗК повідомили, що в Україні на сьогоднішній день ухвалено два позитивних рішення про компенсацію за інформацію про корупцію. Одним із випадків є виплата понад 13 млн грн викривачу Євгену Шевченку, який у 2019 році сприяв викриттю корупційної діяльності колишнього заступника київської податкової служби Миколи Ілляшенка. Однак, до теперішнього часу в Україні не було встановлено чітких процедур для здійснення таких виплат, що ускладнювало реалізацію судових рішень у цій сфері.

Related posts