В Україні стартував новий майданчик для торгівлі сертифікатами походження "зеленої" електроенергії -- Delo.ua.
"Оператор ринку" презентував бізнесу власне програмне забезпечення для торгівлі гарантіями походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії. Про це йдеться у повідомленні держкомпанії.
Гарантія походження являє собою електронний документ, що підтверджує, що певна кількість енергії була отримана з відновлювальних джерел. Вона видається уповноваженим органом, таким як Національна комісія з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та формується на основі спеціального реєстру гарантій.
Як підкреслила Марина Котляренко, очільниця департаменту регуляторних питань "Оператора ринку", гарантії походження виступають європейським інструментом для віртуального маркування енергії. В Україні розпочинається торгівля цими гарантіями в контексті реалізації директив Європейського Союзу, що сприяють використанню енергії з відновлюваних джерел (RED).
Система ГПЕЕ функціонує поряд з фізичним постачанням електроенергії, що означає, що право власності на ГПЕЕ може бути передано незалежно від електричної енергії. Процес купівлі-продажу ГПЕЕ після їх видачі НКРЕКП проходитиме на ринкових умовах, зокрема на платформі "Оператора ринку", - зазначила вона.
Гарантії походження будуть автоматично формуватися в реєстрі безкоштовно, враховуючи фактичний обсяг електроенергії, що була відпущена в мережу або вироблена та спожита для власних потреб, на основі даних комерційного обліку. Кожна гарантія покриватиме обсяг у 1 МВт*год, що означає, що одна така гарантія відповідатиме саме цьому обсягу.
Гарантію можуть отримати:
➡️ всі підприємства, що займаються виробництвом електричної енергії з відновлювальних джерел.
➡️ споживачі, які впровадили системи для генерації енергії з відновлювальних джерел з метою задоволення власних потреб у споживанні;
➡️ залучені користувачі
➡️ Державне підприємство "Гарантований покупець" і постачальники загальних послуг.
Гарантії, що надаються за обсяг, реалізований "ГарПоком" за "зеленим" тарифом або через механізм ринкової премії, а також за обсяги, продані ПУП за "зеленим" тарифом (це стосується приватних господарств з потужністю до 50 кВт), стають їхньою власністю в момент купівлі.
Придбати гарантії можуть як українські підприємства, так і іноземні компанії, що використовують електричну енергію для виготовлення своїх товарів і надання послуг. Це також стосується організацій та окремих громадян, які бажають використовувати енергію, отриману виключно з альтернативних джерел.
"Оператор ринку" обіцяє забезпечити прозорість та конкурентоспроможність у процесі купівлі-продажу гарантій на своїй платформі. Учасникам будуть доступні два типи торгів: безперервні та індивідуальні.
"Торгуватимемо стандартизованими та спеціальними продуктами, в основі яких - прозоре ціноутворення. Обидва види торгів добре знайомі учасникам ринку, вони відбуватимуться за аналогією з торгами електричною енергією на ринку "на добу наперед" і внутрішньодобовому ринку", - зазначив керівник департаменту з проведення торгів Олександр Кукса.
Нагадуємо, що в найбільшій приватній енергетичній компанії України, ДТЕК, нещодавно зазначили, що встановлення сонячних панелей у домогосподарствах з метою пом'якшення очікуваних тривалих відключень електроенергії взимку не є доцільним.