Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект Державного бюджету на 2025 рік.
Перше читання не передбачає суттєвих змін в проєкті бюджету.
Верховна Рада ухвалила зауваження та рекомендації народних обранців щодо проєкту державного бюджету на 2025 рік. У першому читанні бюджет отримав підтримку 247 депутатів.
Цю інформацію озвучив учасник фінансового комітету Ярослав Железняк у своєму Telegram-каналі.
"Бюджетні висновки були ухвалені у цілому. Єдине, що зазнало змін – це поправка, що стосується оплат праці прокурорів," – зазначив він.
Перше читання не передбачає суттєвих змін в проєкті бюджету.
Раніше Бюджетний комітет схвалив Бюджетні висновки та відхилив абсолютну більшість з 2098 пропозицій. Під час голосування в парламенті 30 жовтня була ухвалена пропозиція, якою скасовується підвищення зарплат прокурорам на 3 млрд гривень.
Пропозиції, представлені Бюджетним комітетом, повинні бути проаналізовані і можуть бути враховані урядом під час підготовки законопроєкту до наступного читання.
Серед основних змін, які уряд повинен врахувати при підготовці до другого читання:
Комітет рекомендує ліквідувати Дорожній фонд, який передбачав фінансування в розмірі 43,2 мільярдів гривень у бюджеті.
Відомий термін "чорнобильська пенсія" (додаткова виплата для пенсіонерів, які не працюють і проживають у зоні відселення) буде надаватися лише тим особам, які справді мешкали в зоні відчуження в період з 1986 по 1993 роки. Для таких осіб передбачена виплата в розмірі 2361 гривня. Це рішення дозволить зекономити близько 15 мільярдів гривень з державного бюджету.
Крім того, пропонується переглянути ідею запровадження у 2025 році преміювання суддів місцевих судів і відповідно переглянути видатки на їх забезпечення, розглянути можливість виділення фінансування (4,8 млрд грн) на нові пасажирські вагони, виділити 2 млрд гривень на гуманітарне розмінування.
Затверджені бюджетні висновки повинні бути враховані урядом під час підготовки до другого читання. Процес розгляду в другому читанні має завершитися не пізніше 20 листопада поточного року.
Досвід показує, що не завжди уряд звертає увагу на рекомендації комітету. Замість цього він має можливість суттєво коригувати бюджетні показники та прогнози до другого розгляду.
У процесі другого читання затверджуються основні параметри, такі як загальний дефіцит, максимальний рівень державного боргу, загальні доходи та витрати, а також розміри мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму, поряд з рядом інших важливих показників. Ті статті проєкту, які не були схвалені під час другого читання, будуть розглянуті на третьому етапі.
Загалом, законопроект про державний бюджет на наступний рік повинен бути затверджений до 1 грудня.
Кабінет Міністрів представив проект бюджету на 2025 рік до 15 вересня, відповідно до вимог Бюджетного кодексу.
Відповідно до наведеного документа, бюджетні доходи передбачаються на рівні 2 трильйонів 336 мільярдів гривень. Витрати ж оцінюються в 3 трильйони 938 мільярдів гривень, що призведе до дефіциту в 1 трильйон 640,6 мільярда гривень. Основною джерелом покриття цього дефіциту стане міжнародна фінансова допомога.
Основним акцентом є сфера оборони та безпеки, на яку виділено 1 трильйон 223 мільярди гривень. Це дорівнює 26,3% валового внутрішнього продукту. Витрати на оборонні потреби перевищать показники 2024 року, коли вони складуть 2 трильйони 177 мільярдів гривень.