"Банкам нічого не віддавати": Російські компанії зіткнулися з труднощами у сплаті боргів у юанях.


Величезний російський бізнес опинився у складній ситуації з виплатою боргів у китайських юанях, які він накопичив після початку повномасштабного військового конфлікту з Україною, діючи відповідно до вказівок Кремля, що закликали уникати "небезпечних" валют.

Цю інформацію повідомляє The Moscow Times.

Через дефіцит юанів на російському ринку, який різко посилився наприкінці літа та восени, про неможливість виплат у китайській валюті інвесторів попередив "Совкомкомфлот" - найбільший у Росії власник нафтових танкерів та головний оператор тіньового флоту російських нафтовиків. Так, "Совкомфлот" повідомив, що виплатить у рублях найближчий купон із випуску юаневих облігацій.

Згідно з відомостями, однією з причин є брак ліквідності в юанях: значні емітенти юаневих облігацій вже вичерпали всі можливі запаси китайської валюти на "Московській біржі", а її надходження ускладнене через чинні санкції.

Складнощі виникли й у компаній-експортерів: вони брали кредити у російських банків у юанях під майбутню виручку, продавали ці юані на біржі, виконуючи указ про обов'язковість таких продажів, а реальний виторг завис через поточні складні платіжні ланцюжки - "віддавати банкам нічого", пояснило джерело в галузі.

Складнощі з виплатою облігацій у юанях і перехід на розрахунки в рублях можуть незабаром набути широкого розповсюдження.

Експортери, які продають сировину до Китаю, швидше за все знайдуть юані для виплат, але охочих позичити китайську валюту стане набагато менше: для цього потрібно, щоб нормалізувалася ситуація з транскордонними платежами і стала зрозумілою остаточна конфігурація санкцій.

Обмеження щодо "Московської біржі"

Як було зазначено, 12 червня Міністерство фінансів США додало до санкційного списку більше ста російських підприємств, які мають відношення до військово-промислового комплексу країни.

США також запровадили санкції проти "Московської біржі", вона зупинила торги доларом та євро. Через підвищений попит населення у відділеннях московських банків закінчилася готівкова валюта.

На початку липня стало відомо, що великі гравці біржових торгів китайським юанем - китайські банки, які продовжують працювати з Росією, - залишають "Московську біржу", яка потрапила під санкції США.

Проблеми з фінансовими транзакціями.

На початку вересня повідомлялося, що на тлі наростаючих проблем із банківськими платежами між Росією та Китаєм президент РФ Владімір Путін попросив організувати зустріч із головою Китаю Сі Цзіньпіном на саміті БРІКС у Казані.

У грудні 2023 року ситуація з фінансовими переказами з Росії до Китаю різко ускладнилася після того, як президент США Джо Байден підписав указ, що надає американському Мінфіну можливість накладати вторинні санкції на банки третіх країн, які підтримують підсанкційні особи або сприяють постачанням для російського військово-промислового сектора.

Після цього понад 98% китайських кредитних організацій припинили приймати платежі від російських компаній. Також деякі банки стали відхиляти платежі з російськими іменами та почали відмовлятися приймати "брудні" юані з Росії.

В кінці серпня з’явилася інформація про те, що російські підприємства стикаються з дедалі більшими затримками та витратами при здійсненні фінансових операцій з китайськими партнерами. Ця ситуація ускладнилася, і між Росією та Китаєм "зависли" транзакції на величезні суми, що вимірюються десятками мільярдів юанів.

Джерело, пов'язане з урядом Російської Федерації, повідомило, що китайські державні банки "великою мірою" зупиняють свої операції з Росією, що призводить до затримок у платежах на мільярди юанів.

Стало відомо, що китайські постачальники перестали відправляти товари до Росії без попередньої оплати.

Невдовзі перед цим невеликі регіональні банки Китаю почали відмовлятися від прийому платежів з Росії. Ще в травні та червні місцеві китайські фінансові установи активно співпрацювали з російським бізнесом, і "платежі здійснювалися більш-менш стабільно". Проте з 20 липня всі розрахункові операції фактично були зупинені.

В кінці липня з'явилася інформація про те, що китайські фінансові установи почали відновлювати близько 80% грошових переказів до Росії, виконаних у юанях.

У зв'язку з цим, Росія і Китай можуть перейти на бартерні механізми у своїй торговельній діяльності. Крім того, Росія може реалізувати розрахунки з Китаєм за допомогою криптовалют: раніше президент РФ Владімір Путін ухвалив закон, що легалізує обіг криптовалют та майнінг у країні.

Російські фінансисти, у свою чергу, визнали, що труднощі з міжнародними фінансовими транзакціями можуть тривати протягом тривалого часу.

Related posts