Витрати на військові потреби в Росії подвояться.


Згідно з доповіддю Фонду Карнегі, зростання чисельності російської армії до 1,5 мільйона солдатів призведе до подвоєння витрат на її забезпечення.

Утримання армії чисельністю 1,5 млн осіб коштуватиме понад 3 трлн рублів щорічно, що приблизно вдвічі вище за довоєнний рівень витрат на військових, йдеться в доповіді старшого наукового співробітника Фонду Карнегі за Міжнародний Мир Дарії Массікот. Указ про збільшення чисельності армії з 1,3 до 1,5 млн. осіб у понеділок підписав Володимир Путін.

Згідно з інформацією в доповіді, витрати на персонал російських збройних сил в умовах війни в Україні досягли рекордних показників. Раніше контрактники отримували приблизно 300-400 тисяч рублів на рік, але тепер, з урахуванням усіх компенсацій, їхній потенційний дохід може сягати до 10 мільйонів рублів за три роки.

Після збільшення чисельності армії до 1,5 млн осіб майже половина - 695 тисяч - будуть контрактниками, говорив у грудні 2023 року Сергій Шойгу, який тоді обіймав посаду міністра оборони. За збереження нинішньої моделі виплат контрактникам, за розрахунками Массікот, базові річні витрати на зарплати військовим становитимуть 2-2,5 трлн рублів.

Враховуючи додаткові витрати, такі як житло, освіта та соціальні пільги, утримання цієї армії обійдеться більше ніж у 3 трильйони рублів щорічно, повідомляється у звіті.

Збереження нинішнього рівня зарплат протягом тривалого часу може змусити Міноборони почати знижувати інші витрати на навчання, закупівлю обладнання чи боєприпаси, вважає Массікот.

Згідно з дослідженням, набір нових військовослужбовців до армії збільшить напругу на ринку праці.

Згідно з доповіддю, розширення армійських лав виявиться витратним не лише в контексті заробітних плат та соціальних пільг, але й фактично потребуватиме значного удвоєння вже наявної військової інфраструктури в Російській Федерації.

Для формування нової дивізії необхідно звести як мінімум п'ять чотириповерхових казарм, а також від п'яти до десяти житлових будинків для родин військовослужбовців. Додатково знадобляться школи та інша важлива інфраструктура, як зазначає Массікот, посилаючись на дані російських військових експертів.

Згідно з доповіддю, витрати, що виникають у цьому контексті, можуть виявитися надто високими для вже перевантаженого оборонного бюджету.

Чисельність армії, встановлена Путіним, має значення лише в умовах війни, зазначила Массікот у своїй публікації в соціальній мережі X після виходу указу президента. Вона вважає, що після завершення конфлікту в Україні малоймовірно, що збережеться така велика професійна армія. На її думку, найбільш імовірним сценарієм є повернення до моделі змішаної готовності, що діяла в пізній радянський період та в перші роки після розпаду СРСР. Ця модель передбачає наявність активної армії з чисельністю близько 1 мільйона осіб, а також значного резерву особового складу та техніки, які можуть бути мобілізовані у разі потреби, як зазначено в доповіді.

Фактична чисельність збройних сил може залишитися нижче 1,5 мільйона осіб, якщо для цього знадобиться заплатити ціну, яку Кремль не має наміру сплачувати, зокрема, провести нову мобілізацію, зазначила Массікот у X.

Згідно з доповіддю, загальні витрати Росії на оборону можуть зрости до 13 трильйонів рублів на рік у період з 2024 по 2026 роки, що перевищить 7% ВВП. Це стане найбільшою величиною витрат на оборону з часів пізнього СРСР, підкреслює Массікот. Витрати пов'язані зі збільшенням фінансування військових виплат та відновленням техніки.

Путін тричі за час війни підвищив кількість військових у армії. Спочатку, у серпні 2022 року, чисельність зросла з 1 мільйона до 1,15 мільйона осіб, а потім у грудні 2023 року вона була збільшена до 1,3 мільйона.

Related posts