Захист навколишнього середовища під час конфлікту: які угоди вдалося досягти Україні з партнерами.
Міністерство охорони навколишнього середовища та природних ресурсів України
62 млн тонн шкідливих речовин - це викиди в атмосферу від ракетних обстрілів росії. Більша частина яких вже перемістилася до Румунії, Молдови, Болгарії, Угорщини, Латвії, Литви, Естонії, Сербії, Хорватії, Польщі тощо. 180 мільйонів тонн CO2-екв. - викиди парникових газів, які спричинені війною росії та зводять нанівець глобальні зусилля у боротьбі зі зміною клімату.
Світ поступово усвідомлює, що війна в Україні є питанням глобального масштабу. Екологічна безпека всього європейського регіону залишатиметься під ризиком, поки тривають ракетні обстріли українських територій.
КОМЮНІКЕ про екологічну безпеку містить такі основні складові:
Оцінка екологічних втрат, спричинених війною.
Від початку великого вторгнення Росії в Україну було зафіксовано більше 6 тисяч екологічних злочинів. Загальні збитки оцінюються в 65 мільярдів євро.
Ця цифра є лише приблизною. Дослідження деокупованих територій ускладнене через їхню замінованість. В Україні загалом заміновано 139 000 квадратних кілометрів, що в три рази перевищує площу Швейцарії.
Від військових дій постраждало майже 3 мільйони га українського лісу. Третина - спалена. Частина - все ще окупована.
Протягом цієї війни ми стали свідками наймасштабнішої техногенної катастрофи з часів Другої світової війни — російські війська знищили дамбу Каховської ГЕС. В результаті, водосховище втратило 70% свого обсягу води, а 600 тисяч гектарів землі зазнали шкоди.
Останнім часом Україна зіткнулася з серйозною екологічною катастрофою - забрудненням річок Сейм і Десна. Внаслідок дій російських підприємств, стічні води з цукрових заводів потрапили у річку Сейм. Це призвело до екологічних збитків для України, які оцінюються в 12 мільйонів євро.
Таким чином, у КОМЮНІКЕ наші партнери підтвердили своє прагнення й надалі підтримувати Міжнародний Реєстр збитків та надавати додаткові інструменти для фіксації злочинів, скоєних Росією.
Притягнення агресора до відповідальності за завдану екологічну шкоду.
У цьому документі обговорюється створення універсальних методик і стратегій для оцінки шкоди, завданої навколишньому середовищу. Учасники закликали всі держави світу приділити особливу увагу цій категорії військових злочинів.
Жоден злочин проти природи не повинен залишатися без наслідків. Кожен, хто шкодить навколишньому середовищу або має намір це зробити, повинен усвідомлювати серйозність своїх дій та відповідальність, яка їх супроводжує. Важливо впроваджувати екологічні принципи в рамки політики безпеки та створювати дієві стратегії для управління екологічними ризиками.
Екологічне та витривале відновлення.
Партнери підкреслили необхідність розробки спеціального фінансового механізму для відновлення екосистем України, а також залучення фахівців, які мають відповідний досвід у цій сфері.
Представники країн та міжнародних організацій у Гельсінкі закликали світову спільноту активізувати співпрацю для впровадження технологій відновлення ґрунтів, флори, фауни та водних ресурсів України. Вони акцентували на важливості проведення первинної оцінки стану екосистем та на допомозі Україні в обстеженні та, де це можливо, розмінуванні постраждалих земель.
Пункт 8 формулювання миру "Екологічна безпека" повинен стати ключовою платформою для створення міжнародних стандартів "зеленої" відбудови. Під час зустрічі в Гельсінкі партнери домовилися про спільну роботу над розробкою практичних інструментів та механізмів, які можна буде застосовувати в різних куточках світу.
Гарантування екологічної рівноваги та сталого прогресу.
Мова йде про створення дієвих стратегій для реагування на екологічні загрози, які охоплюють не тільки аспекти відновлення, але й сприяють зміцненню стійкості наших територій до кліматичних змін та екологічних катастроф. Це також буде підтримувати прогрес України на шляху до досягнення кліматичної нейтральності.
У комюніке наші партнери відзначили, що основою для такої спільної роботи може стати Міжнародна платформа дій для зеленого відновлення України, яка була започаткована у Берліні цього року.
Подводя итоги
Непересічна підтримка, яку ми отримали під час нашої роботи в Гельсінкі, та результати, викладені в КОМЮНІКЕ, ще раз підкреслюють, що світ прекрасно усвідомлює наслідки цієї війни для глобальної екологічної безпеки. Дії, які здійснює Україна на міжнародних форумах і на всіх рівнях, мають потенціал змінити майбутнє наступних поколінь. Наш досвід у оцінці та розрахунку екологічних втрат, а також у притягненні росії до відповідальності за екологічні злочини, повинен стати надбанням світового співтовариства. Ми вже досягли значних успіхів на цьому шляху. Наступний крок — це продовження координації та планування практичних дій під час Кліматичного Саміту СОР29, який відбудеться в Баку в листопаді цього року.
Незабаром я також поділюсь його результатами.