Виплати по лікарняним у зв'язку з вагітністю та пологами: що варто знати
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало роз'яснення щодо виплат за лікарняними у зв'язку з вагітністю та пологами.
Підтримка під час вагітності та пологів надається жінкам, які мають статус застрахованої особи, у вигляді страхових виплат. Ці виплати повністю або частково компенсують втрачену заробітну плату (дохід) протягом періоду відпустки, пов'язаної з вагітністю та пологами.
Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є листок непрацездатності, складений на основі медичного висновку.
Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох і більше дітей -- 70) календарних днів після пологів.
Якщо жінка бажає і немає медичних протипоказань, частину відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачену до пологів, можна перенести та використати частково або повністю після пологів, починаючи з дня народження дитини. При цьому сумарна тривалість відпустки не повинна перевищувати 126 календарних днів (140 календарних днів у випадку народження двох або більше дітей та при ускладнених пологах).
Жінкам, які належать до 1-3 категорій постраждалих від Чорнобильської катастрофи, надається допомога по вагітності та пологах за весь період відпустки, що триває 90 календарних днів до пологів та 90 календарних днів після пологів. Якщо жінка виявить таке бажання і за умови відсутності медичних протипоказань, частину відпустки тривалістю 90 днів, що передбачена до пологів, можна перенести та використати повністю або частково після пологів, починаючи з дня народження дитини.
Умови надання, тривалість виплати та розмір такої допомоги визначені Законом України від 23.09.1999 № 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Фінансова підтримка становить 100% від середнього заробітку (доходу), розрахованого відповідно до правил, затверджених Кабінетом Міністрів України, незалежно від тривалості страхового стажу.
Сума допомоги по вагітності та пологах розраховується за всі дні відпустки, пов'язані з вагітністю та пологами, і виплачується повністю застрахованій особі, незалежно від кількості днів відпустки, використаних до пологів.
Розмір допомоги по вагітності та пологах щомісяця не може перевищувати максимально допустиму базу нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися відповідні внески. Водночас ця сума не повинна бути меншою за допомогу, розраховану на основі мінімальної заробітної плати, чинної на момент настання страхового випадку.
Строк виплати допомоги по вагітності та пологах безпосередньо пов'язаний з датою подання роботодавцем заяви-розрахунку на надання коштів працівнику.
Після того, як кошти перераховано на рахунок страхувальника, виплата допомоги здійснюється страхувальником у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, або одразу після надходження коштів від Пенсійного фонду.
Пенсійним фондом України здійснюється оплата лише за лікарняним у зв'язку з вагітністю та пологами. Для отримання допомоги при народженні дитини необхідно звернутися до органу соціального захисту населення.