Заліщики: резиденція та сад з рідкісними деревами


Більшість туристів відвідують Заліщики, щоб насолодитися мальовничими вигинами Дністра. Проте, в самому містечку також є чимало цікавого для огляду. Окрім архітектурних шедеврів, поряд з колишнім палацом власників селища розташований вражаючий парк площею 5 гектарів, де ростуть рідкісні та екзотичні дерева. Про його унікальні характеристики розповіли в рамках туристичного проєкту "Тепле Поділля".

У XVIII столітті на території біля Дністра в Заліщиках, власник Юзеф Понятовський збудував перший невеликий палац. У 1808 році він продав свої володіння купцеві Ігнатію Бруницькому, який згодом звів розкішний двоповерховий палац із цегли в стилі ампір та заклав навколо нього парк площею 5 гектарів. У 30-х роках XIX століття новий власник з'єднав бічний флігель із основним корпусом палацу за допомогою критої галереї з колонадою. Саме в такому вигляді ця архітектурна перлина дійшла до наших днів, як зазначено в проєкті.

Палац у Заліщиках (зображення проєкту "Тепле Поділля")

У 1852 році, під час своїх мандрівок Галичиною, імператор Австрії Франц ІІ зупинився в маєтку Бруницького. Власник, знаючи про приїзд високого гостя, вирішив оновити інтер'єр деяких кімнат, намагаючись відтворити атмосферу царських покоїв у Відні. Імператор був вражений такою оригінальною та уважною гостинністю, що надав родині Бруницьких шляхетний титул барона в Австрійській імперії. Сьогодні в маєтку відвідувачі можуть спуститися до підземель.

Підземні ходи під замком

Парк у Заліщиках заклали на початку XIX століття на лівому березі Дністра біля панського палацу. Нині його визнали пам'яткою садово-паркового мистецтва, щоб зберегти автентичні насадження. Місцеві жителі називають його Нижній, Старий або Панський парк.

"З початку XX століття парк разом із палацом став власністю родини Турнау. Значну роль у перетворенні та благоустрої парку відіграла німецька графиня Стелла Турнау, яка вклала чимало зусиль у цю справу. Для його догляду вона запросила з Німеччини садівника Душинського, а також наймала різних фахівців, які мали досвід у садівництві та паркознавстві", - зазначили у проєкті.

Прогулянкова стежка в парку, що тягнеться вздовж річки Дністер (зображення Національного природного парку "Дністровський каньйон")

У цьому парку можна знайти приблизно 45 різних видів рослинності. Серед них представлено як унікальні, так і гібридні дерева, чагарники та ліани, 25 з яких є екзотичними. Тут ростуть кілька трьохсотлітніх дубів, канадський бундук, дельтовидна тополя, японська керія, амурський оксамит та безколючкова гледичія.

У парку зростало тюльпанове дерево, але, на жаль, воно загинуло в кінці XX століття. У 2014 році на цьому місці було посаджено нове молоде деревце. Особливий інтерес у відвідувачів викликає японська софора з плакучою формою та витонченим, сплетеним стовбуром, що має незвичайну архітектуру.

Софора японська в парку Заліщиків

Одним із найдавніших дерев у парку, а також у всій Україні, є дволопатеве гінкго. Це столітнє дерево досягає висоти 22 метри і має діаметр стовбура 143 см.

"Це одне з найдавніших дерев свого роду в Україні. Гінкго – релікт третинного періоду, що означає, що цей вид майже не зазнав змін з часів палеозойської ери (близько 300 мільйонів років тому). Листя нагадує маленькі віяла, сформовані злитими хвоїнками. У природному середовищі цей вид росте в Азії і здатний доживати до 2000 років", - зазначають у проєкті.

Гінкго білобре́ве

Парк набуває особливої краси під час цвітіння декоративних чагарників. Серед них можна виділити середню спірею, рожеву вейгелу, татарську жимолость, європейську форзицію та багато інших видів.

А поки ви збираєтеся у мандрівку на тернопільське Поділля, можна прогулятися заліщицьким парком у віртуальному турі. Даємо також архівні світлини зі сторінки "Мандрівки старим кордоном" з виглядом архітектури містечка, яке колись було популярним курортом.

Related posts